W miniony poniedziałek, 24 sierpnia br., mieliśmy okazję uczestniczyć w wyjątkowej prezentacji niezwykle ciekawej książki, przybliżającej mieszkańcom naszych okolic historię dawną i najnowszą podgrodziskiego Czarnego Lasu.

Książka pełni przede wszystkim funkcję poznawczą dla mieszkańców, którzy mieszkają tu od 5 czy 25 lat i nie wiedzą, czym jest Czarny Las – mówiła sołtys Ewa Błońska. – Sam pod tytuł tej książki „O powstawaniu tożsamości lokalnej” mówi o tym, że jesteśmy świadkami formowania się tej społeczności z osób przybyłych tu z wielu zakątków Polski i świata, tworzących wspólnie swoją małą ojczyznę.

Książka napisana została przez mieszkańców Czarnego Lasu, którzy nie pobrali za to żadnego honorarium, sołtys Ewę Błońską i botanika dr Artura Obidzińskiego. Wielkim wsparciem był dla nich regionalista – Pan Tadeusz Jan Murzyn, który opracował historię miejscowości. Z książki dowiadujemy się również o przyrodzie tej urokliwej części gminy, o dziejach współczesnych oraz wielu niesamowitych inicjatywach, które miały tam miejsce w ostatnich latach.

Prezentacja książki – zrealizowana w reżimie sanitarnym – na dziedzińcu Dworku Skarbków, przyciągnęła wielu mieszkańców Czarnego Lasu i oficjalnych gości. Towarzyszyła jej wystawa zdjęć i grafik mieszkańców miejscowości: Tatyany Vysochanskiej, Juli Koniecznej i Marcina Denisa. Ponadto czas przybyłym umilił występ Vlasty Vysochanskiej oraz Mazowieckiego Klubu Karate Tradycyjnego Nicobushi. Na zakończenie, po drobnym poczęstunku i kieliszku szampana, każdy otrzymał książkę z wpisem autorów oraz czarnoleski gadżet specjalnie dobrany na te trudne czasy.


UWAGA! W najbliższych dniach oddana zostanie kolejna ważna dla Czarnego Lasu inwestycja - świetlica wiejska. Aktualnie poszukiwany jest opiekun dla tego obiektu. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do kontaktu z Panią Sołtys lub Samodzielnym Stanowiskiem ds. Wsi i Obsługi Sołectw grodziskiego urzędu.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Od Czarnolesia do Czernego Lasu, czyli kilka słów o powstawaniu tożsamości lokalnej


To może Cię zainteresować: