Ponad stu nowych żołnierzy w 6MBOT. Za nimi uroczysta przysięga wojskowa

Ta uroczysta chwila jest jednocześnie końcem i początkiem... Ponad 90 kandydatów do 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej ukończyło ostatnie w tym roku szkolenie podstawowe stając się tym samym żołnierzami Brygady. Kolejni terytorialsi w 6MBOT uroczystą przysięgę wojskową złożyli w sobotę, 3 grudnia w Książenicach. 

Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam!

Uroczysta przysięga wojskowa odbyła się w sobotę, 3 grudnia na terenie jednostki w Książenicach, a w trakcie uroczystości słowa Roty wypowiedzieli żołnierze, którzy ukończyli szkolenie podstawowe w trybie stacjonarnym oraz weekendowym. W sumie na sztandar 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przysięgało 92 żołnierzy. Jednocześnie ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze ukończyli rezerwiści, którzy przysięgę wojskową mają za sobą, a podczas “Ósemki” doskonalili zdobytą niegdyś wiedzę. 

Dla każdego z żołnierzy to podniosły moment i ogromna radość - przysięga była zwieńczeniem intensywnego szkolenia zakończonego wymagającym egzaminem, a jednocześnie początkiem służby wojskowej. Żołnierze zgodnie podkreślają, że ten uroczysty moment przyniósł satysfakcję i dumę, ale zdają sobie sprawę z wagi zobowiązania, które złożyli wobec ojczyzny i rodaków. 

Jaki ojciec, taki syn – obaj są już żołnierzami

W ramach zakończonych właśnie szkoleń w szeregi 6 Brygady wstąpili m.in.: mistrzyni Europy w kickboxingu, wielokrotny medalista w biegach długodystansowych, radca prawny czy naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej. 

Coraz częściej pod znakiem WOT w rodzinach rozbudza się drzemiący głęboki patriotyzm, a najmłodszy rodzaj sił zbrojnych staje się jego praktyczną wykładnią. 44-letni Mariusz i jego 19-letni syn Adrian, dziś oficjalnie dołączyli do 6 Mazowieckiej BOT. 

Od dziecka wpajałem synowi patriotyczne postawy, dbałem o to by znał historię i był dumny z narodowych bohaterów, jeździliśmy na strzelnicę i często rozmawialiśmy o służbach mundurowych - mówi st. szer. Mariusz, dodając: - Dziś z dumą obaj nosimy zielony mundur.   

To nie jedyny przykład syna, który poszedł w ślady ojca. Szymon niedawno wkroczył w dorosłość, dziś podczas uroczystego składania przysięgi wojskowej towarzyszył mu ojciec, który od czterech lat służy w Wojskach Obrony Terytorialnej: - Wracamy do domów z dumą patrząc na symbol Polski Walczącej na ramieniu, jednak już od dziś, od tej chwili pozostajemy “Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko” - mówił szeregowy Szymon.    

Była to ostatnia przysięga wojskowa w 6MBOT w tym roku. W ramach sześciu tegorocznych naborów w szeregi Brygady wstąpiło ponad pół tysiąca żołnierzy - zarówno tych, którzy dopiero rozpoczynali wojskową drogę, jak i rezerwistów. 

Kolejne wcielenie w szeregi 6MBOT odbędzie się w lutym przyszłego roku. 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Ponad stu nowych żołnierzy w 6MBOT. Za nimi uroczysta przysięga wojskowa


To może Cię zainteresować: