W miniony weekend odbyła się pierwsza w historii 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przysięga wojskowa na terenie kompleksu wojskowego w Książenicach.  

9 kwietnia blisko 40 ochotników wypowiedziało słowa roty przysięgi wojskowej i tym samym zasiliło szeregi 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość odbyła się na terenie jednostki wojskowej w Książenicach (pow. Grodzisk Mazowiecki) i była zwieńczeniem dwutygodniowego szkolenia podstawowego. Przysięga mała szczególny charakter, bo choć żołnierze 6MBOT regularnie pojawiają się w Książenicach, to po raz pierwszy odbyła się tam tak ważna i podniosła uroczystość.  

- Za wami wymagający czas szkolenia zwieńczonego egzaminem. Wiem, że wszyscy podeszliście do niego na poważnie, aby pokazać nabyte umiejętności w jak najlepszym świetle. Cieszę się, że wśród was jest tyle osób młodych. Mówi się, że młode pokolenie nie widzi świata poza telefonami i komputerami. Wy pokazujecie, że można inaczej, można poświęcić swój wolny czas, dać coś z siebie. Pokazujecie, że jesteście prawdziwymi patriotami. Życzę wam powodzenia w życiu prywatnym oraz sukcesów na żołnierskiej ścieżce - mówił podczas uroczystej przysięgi płk Witold Bubak, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.   

Ochotnicy zobowiązali się wiernie służyć Ojczyźnie, stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, a w razie potrzeby stanąć w obronie kraju. - Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. Szkolenie było bardzo wymagające, wielu z nas miało po raz pierwszy miało w rękach broń styczność z amunicją, ale dzięki doświadczonym instruktorom, którzy prowadzili nas krok po kroku udało się pokonać wszystkie bariery – powiedział szer. Mateusz Sawicki.

Podczas uroczystości wyróżniono żołnierzy, którzy uzyskali najlepsze wyniki podczas szkolenia podstawowego. Czterech kolejnych żołnierzy zostało wyróżnionych złożeniem przysięgi na sztandar. Na wniosek wszystkich żołnierzy szkolenia podstawowego pamiątkowym coinem wyróżniony został jeden z instruktorów, zaś decyzją dowódcy pamiątkową monetę Brygady otrzymał również dowódca szkolenia podstawowego.

Udział w uroczystej przysiędze wziął burmistrz Grodziska Mazowieckiego, Pan Grzegorz Benedykciński oraz sołtys sołectwa Książenice, Pan Stanisław Kolasa.

Była to druga przysięga terytorialsów z południowego Mazowsza w 2022 roku. Brygada liczy obecnie około 2 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej i żołnierzy zawodowych.

Wojska Obrony Terytorialnej powstały w styczniu 2017 roku jako piąty rodzaj sił zbrojnych. W ramach WOT żołnierze-ochotnicy pełnią nowy rodzaj służby – tzw. terytorialną służbę wojskową, która pozwala łączyć dotychczasową aktywność ze służbą wojskową. WOT liczy obecnie 32 000 żołnierzy. Misją WOT jest wspieranie i obrona lokalnych społeczności.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Wojsko wraca do Książenic


To może Cię zainteresować: