W niedzielę 2 października w godzinach 11.00 – 16.00 odbył się Piknik Ekologiczny w Książenicach. Wydarzenie miało na celu uświadomić dzieciom i dorosłym, jak ważne jest dbanie o wspólną planetę. Przebieg spotkania miał charakter edukacyjno-rozrywkowy.  

Początkowo piknik ekologiczny miał przebiegać na terenie OSP w Książenicach. Jednak w związku z niepewną pogodą i brakiem możliwości rozstawienia sceny na zewnątrz, akcja została przeprowadzona w murach szkoły, znanej pod nazwą Zespół Szkolno-Przedszkolny w Książenicach. Nie przeszkodziło to jednak organizatorom w przygotowaniu konkursów i zabaw dla najmłodszych. Na sali gimnastycznej od godz. 11.00 miało miejsce przedstawienie dla dzieci ,,Gramy w zielone’’ w wykonaniu teatru Mozaika. Po nim nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu na najlepiej wykonany karmnik. Dla zwycięzców przewidziane były nagrody wręczone z rąk Burmistrza Grodziska Mazowieckiego – Grzegorza Benedykcińskiego oraz Sołtysa Książenic – Stanisława Kolasy. Uczniom, którym nie udało się zakwalifikować, podarowano wrzosy.

Po godz. 12.00 na scenie wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Książenicach w ekologicznym pokazie mody, na którym zaprezentowały się w strojach z recyklingu. Były przebrane min. w pudełka z kartonów, foliowe worki do segregacji śmieci czy płyty CD, które zdobiły ich poszczególne części ciała. W szkole dostępne były także punkty, w których można było samodzielnie wykonać torebki z dostępnych koszul, zrobić własny detergent ekologiczny czy złożyć puste kartony spożywcze. Uczestnicy mieli także okazję przyjrzeć się działaniom elektro-roweru, który, zasilany energią człowieka, wytwarzał świeżo wyciskany sok. Nie mogło również zabraknąć pań z Koła Gospodyń Wiejskich, które przygotowały min. zupę dyniową, placki ziemniaczane, sałatki oraz kanapki ze smalcem.

Do dzieci i dorosłych kierowane były warsztaty promujące postawy proekologiczne, do których zaliczało się wykonanie biżuterii ze sznurka i kamieni, zaprojektowanie z rolki papierowego zoo, wyplatanie koszyka z wikliny papierowej czy warsztaty pielęgnacji i przesadzanie roślin. Na zewnątrz budynku odbywała się prezentacja samochodu do segregacji odpadów. Pokaz ten poświęcony był w głównej mierze dzieciom zainteresowanym funkcjami śmieciarki. Dostępne stoiska służyły do obserwacji sprzętu wojskowego Mazowieckiej Obrony Terytorialnej. W pobliżu food trucku z pysznym jedzeniem z ekologicznych warzyw, dzieci za pomocą kijków zbierały wycinki z gazet, które następnie wyrzucały do stojących obok worków na śmieci. W dalszej części programu, po godz. 13.00, przeprowadzony został konkurs z wiedzy ekologicznej, składający się z 26 pytań, na które odpowiadały dzieci. Za organizację spotkania odpowiadał Sołtys wraz z Radą Sołecką z Książenic. Warto wspomnieć o wkładzie i zaangażowaniu nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców oraz samych uczniów.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: O przyrodę dbam i nie jestem sam


To może Cię zainteresować: