Wybuchł pożar na terenie jednostki wojskowej, a w środku znajdowały się osoby poszkodowane – taki był scenariusz ćwiczeń przeciwpożarowych, które wspólnie przeprowadzili strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Mazowieckim, Ochotniczej Straży Pożarnej w Książenicach oraz żołnierze 61 batalionu lekkiej piechoty w Książenic.

Celem czwartkowych ćwiczeń było wdrożenie i przećwiczenie zasad postępowania w sytuacji pojawienia się zagrożeń wymagających natychmiastowej ewakuacji całości personelu i osób postronnych z obiektu. Brak sprawnej ewakuacji zawsze może zwiększyć ryzyko poszkodowanych lub nawet ofiar śmiertelnych.

- Ćwiczenie ewakuacji to przede wszystkim doskonała okazja na weryfikację istniejących procedur, stopnia przygotowania żołnierzy do sytuacji kryzysowych i weryfikacja wiedzy i umiejętności osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie takiej ewakuacji - mówił mjr Artur Boruta, dowódca 61 batalionu lekkiej piechoty z Książenic, dodając: - To także współdziałanie ze strażakami, a przede wszystkim zapoznanie ich z obiektem wojskowym.

Dodatkowo grodziscy strażacy przeprowadzili szkolenie dla żołnierzy z obsługi gaśnic.

To pierwsze, ale nie ostatnie takie ćwiczenia. 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Wspólnie ćwiczyli procedury ewakuacji i gaszenia pożarów


To może Cię zainteresować: