Wśród zadań Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) wymienia się m.in. realizację przedsięwzięć z zakresu: zarządzania kryzysowego, zwalczania klęsk żywiołowych oraz likwidacji ich skutków. Od czasu wprowadzenia przez rząd stanu epidemii w Polsce, Terytorialsi stali się naturalnymi sprzymierzeńcami innych służb.

Jak czytamy na stronie internetowej WOT: „terytorialność oznacza gotowość do obrony i wspierania naszych rodzin, bliskich i sąsiadów – stąd wprost wywodzi się nasza misja: „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. Jesteśmy przekonani, że w ten sposób wnosimy wkład w kształtowanie bezpiecznej przyszłości naszego kraju. Dlatego nazywamy się Terytorialsami i dlatego posługujemy się mottem: „zawsze gotowi, zawsze blisko”.

Misję tę wypełniają również żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z naszego regionu. - Współpracujemy z Miejskimi Ośrodkami Pomocy Społecznej w Grodzisku Mazowieckim, Żyrardowie i innych miastach. Rozwozimy jedzenie, opiekujemy się samotnymi kombatantami, w tym porucznikiem Stefanem Łuczyńskim, Żołnierzem Wyklętym. – mówi mł. chor. Arkadiusz Mazurkiewicz-Kulka – Wspieramy także pracowników medycznych w Nowym Dworze Mazowieckim. Każdy z nas, kto ma zdany egzamin z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, wozi w aucie plecak medyczny, który w nagłej sytuacji jest gotowy do użycia.

Wszyscy, którzy chcieliby wstąpić w szeregi WOT, mogą skorzystać ze strony internetowej https://terytorialsi.wp.mil.pl/, gdzie znajdują się informacje dotyczące rekrutacji.
 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: