Przed nami Dzień Wszystkich Świętych, czyli czas zadumy, odetchnięcia od spraw dnia codziennego, a przede wszystkim wspomnień tych, którzy odeszli. I właśnie tego dnia można, a nawet trzeba, zwrócić uwagę również na te nagrobki, gdzie znajdują się epitafia ludzi zasłużonych, bohaterów ważnych z punktu widzenia małej Ojczyzny. Taki spacer alejkami starego cmentarza odbyli mieszkańcy Grodziska Maz.

Spacer historyczny alejami miejskiego cmentarza poprowadził tradycyjnie Łukasz Nowacki, który ukazał mieszkańcom historyczny rys tej części miasta i jego walory artystyczne, a także najbardziej znane postaci związane z Grodziskiem. – Cieszę się, że ten spacer, który co rocznie jest realizowany, budzi duże zainteresowanie. Zawsze mam taką intencję, aby pokazać to miejsce jako podręcznik historii Grodziska. Dlatego, że cmentarz kryje nie tylko zabytkowe groby ze względu na wiek, artyzm wykonania i materiał, ale także miejsca pochówku Grodziszczan zasłużonych dla miasta, a czasami dla kraju, i w końcu miejsca, które świadczą o rozwoju nekropolii i całego Grodziska. Myślę, że to czego można się tu dowiedzieć, to przede wszystkim historia miejsca, historia ludzi – podkreśla przewodnik. I rzeczywiście, na cmentarzu parafialnym położonym w ścisłym centrum miasta, znajdziemy ponad 10000 nekropolii, a wśród nich groby stare, piękne; te, które wykonali najwspanialsi artyści, jak i te, które przypominają historię takich osób, jak Adam Chełmoński, Andrzej Potyński, Marek Cabanowski, Tadeusz Łapiński czy rodzina Walczewskich, od których imię nosi dziś jedno z najpopularniejszych miejsc rekreacji w mieście.

Dlatego też 1 listopada, podczas odwiedzania grobów bliskich, zapalania zniczy i składania kwiatów, należy zatrzymać się na chwilę i wspomnieć także i te osoby, które wywarły tak ogromny wpływ na rozwój miasta i na stałe wpisały się na kartach jego historii. Na taki historyczny spacer warto się wybrać tym bardziej, że choć w ciągu dnia cmentarz jest jednym z najbardziej zatłoczonych miejsc, to wieczorem staje się najbardziej urokliwą przestrzenią, rozświetloną tysiącem świateł.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Śladami historii starego cmentarza


To może Cię zainteresować: