Rozwija pamięć, uczy zdrowej rywalizacji i umiejętności strategicznego myślenia, a przy okazji jest sposobem na ciekawe spędzenie wolnego czasu. Gry w szachy nauczyć się może każdy, w każdym wieku. Udowadniają to kolejne kluby szachowe, które szkolą głównie młodych adeptów tej sztuki.

Jak się okazuje, gra w szachy przynosi także wiele innych korzyści. – Szachy pomagają w życiu. Mówi się, że szachy są szkołą życia. Uczą umiejętności przewidywania, co przydaje się w dzisiejszym świecie. Szachy rozwijają, poza tym są trudną grą. Obserwuję, że często młodzi ludzie rezygnują po kilku spotkaniach, bo niektórzy nie chcą podejmować wyzwań. Jednak, jako trener z wieloletnim doświadczeniem, ciągle słyszę, jak szachy bardzo pomagają tym, którzy są cierpliwi i rzeczywiście chcą się nauczyć grać. Gra w szachy uczy szybkiego myślenia, podejmowania decyzji i myślenia perspektywicznego, rozwija wyobraźnię – podkreśla trener Zygmunt Fikus z Wrzos Międzyborów. Zaznacza jednak, że aby osiągnąć poziom mistrzowski, trzeba zacząć naukę jak najwcześniej.

Tak też to się odbywa w UKS Szachowa Dwójka z Grodziska, która uczy gry dzieci uczęszczające do przedszkoli i szkół podstawowych nie tylko z samego Grodziska, ale również i okolicznych miejscowości, takich jak Błonie, Pruszków czy nawet Warszawa. Wbrew pozorom to idealny wiek na rozpoczęcie swojej przygody z szachami i doskonalenie umiejętności. To właśnie w tym wieku dzieci, rywalizując między sobą, zdobywają również pierwsze nagrody i wyróżnienia, przez co propagują tę dziedzinę sportu.

Na zajęcia może zapisać się jednak każdy, bo Dwójka prowadzi grupy na każdym poziomie gry – dla początkujących, jak i warsztaty dla już zaawansowanych młodych graczy. Ci, którym się spodoba taka forma rywalizacji i nauczą się zasad, mogą zapisać się do Klubu, gdzie przygotowują się do turniejów i mistrzostw nawet na poziomie międzynarodowym, zdobywając kolejne sukcesy na swoim koncie.  Młodych talentów w drużynie nie brakuje. Biorąc udział w zawodach lokalnych, wojewódzkich i ogólnopolskich, np. w Mistrzostwach Mazowsza czy Indywidualnych Mistrzostwach Polski, często stoją na podium i wygrywają puchary.

Zazwyczaj dzieci podzielone są na małe grupy, a zajęcia prowadzą międzynarodowi mistrzowie szachowi, którzy dzielą się swoją wiedzą z młodszymi kolegami. – Nasz klub prowadzą pasjonaci szachów. To nie jest działalność nastawiona na zysk, na biznes, tylko taka nasza działalność dodatkowa, bo każdy z nas ma również regularną pracę. Dodatkowo zajęcia są dofinansowywane przez gminę Grodzisk i sponsorów. W tym roku udało się również pozyskać środki z Ministerstwa Sportu, dzięki temu zajęcia początkowe są bezpłatne – mówi prezes UKS Szachowa Dwójka, Jacek Kiciński.

Bezpłatną akademię szachową prowadzi również Klub Wrzos Międzyborów dla każdego, kto tylko chciałby się nauczyć grać – również dorosłych. Wykwalifikowani trenerzy próbują wychwycić również młode talenty, a przede wszystkim pokazać, że dzieci nie muszą spędzać wolnego czasu przed komputerem. Pokazują, że wbrew pozorom gra w szachy to nie jest gra statyczna, a kondycja fizyczna i refleks są niezbędne do prowadzenia większości rozgrywek.

Na organizatorów czekają jednak kolejne wyzwania. Choć zajęcia tradycyjnie rozpoczną się we wrześniu, nie wiadomo jeszcze, w jakiej formie będą przeprowadzone – w normalnym trybie jak to wyglądało do tej pory, zajęcia stacjonarne, uzupełnione zdalną nauką czy wyłącznie zdalnie, jak to miało miejsce przez ostatnie miesiące. Instruktorzy widzą jednak plusy w takiej formie prowadzenia zajęć, bo w sieci pojawiło się dużo nowych materiałów i relacji z gry, z których można czerpać przy samodzielnym szkoleniu swoich umiejętności.


Ten, jak i wiele ciekawych artykułów dostępny jest od środy, 26 sierpnia br., w numerze 12 naszej papierowej gazety!

W numerze między innymi:

  • Ostatni krok w kierunku obwodnicy
  • Znamy kandydatów w wyborach w Baranowie
  • Naciągają na panele fotowoltaiczne
  • Czy grozi nam żółta strefa COVID
  • Od Czarnolesia do Czarnego Lasu
  • Zapraszamy na Otwarte Ogrody
  • Samowola przy ul. Magnolii
Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: