W czwartek 24 czerwca odbyły się finałowe zawody szachowe z cyklu III Grand Prix Szkół Podstawowych. Tym razem zawody zorganizowane zostały przez: Dyrekcję Szkoły Podstawowej w Adamowiźnie, Stowarzyszenie „Chełmonie” i Grodziski Klub Szachowy im. Mieczysława Najdorfa.

W szkole w Adamowiźnie, w której w październiku 2013 roku przeprowadzono pierwszy z cyklu sześciu turniejów szachowych, o tytuły w poszczególnych kategoriach wiekowych walczyło 58 uczestników, a wśród nich 14 dziewcząt, reprezentujących szkoły podstawowe z powiatu grodziskiego. W zawodach finałowych nie zagrali reprezentanci gimnazjów, którzy rywalizowali tylko w czterech pierwszych turniejach.

W turnieju finałowym najlepszy okazał się Kacper Jarzębowski, uczeń SP nr 2 z Grodziska Maz. Drugie miejsce wywalczył Patryk Michałowski ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Grodziska Maz. Na trzecim miejscu zawody ukończył, Jakub Bukowski reprezentujący Szkołę Podstawową w Książenicach.

Wśród dziewcząt najlepsze były zawodniczki z grodziskiej „Dwójki”, walczące o medale w klasyfikacji dziewcząt do lat 13, Weronika Chmielak i Magda Pietraszek oraz siedmioletnia Magdalena Kicińska, która mimo gry tylko w dwóch turniejach, w klasyfikacji generalnej Juniorek do lat 9 uplasowała się na czwartym miejscu. Miejmy nadzieję, że w kolejnej IV edycji Grand Prix w Szachach, której start organizatorzy zaplanowali na październik 2014 r., utalentowana młoda szachistka Madzia wystąpi we wszystkich zawodach i będzie walczyć o najwyższe trofea.

Dyplomy, medale oraz puchary zwycięzcom ufundowali: Starostwo Powiatu Grodziskiego, OSiR Grodzisk Maz., SP Adamowizna oraz Grodziski Klub Szachowy im. Mieczysława Najdorfa.

Poniżej końcowe wyniki klasyfikacji generalnej, która uwzględniała w sumie start 116 szachistów reprezentujących 12 placówek oświatowych .

Szkoły Podstawowe
Końcowa klasyfikacja indywidualna

Kategoria Juniorów do lat 9

 1. Mateusz Jaroszewski – Społeczna SP nr 23 Grodzisk Maz.,
 2. Kacper Borcuch – SP nr 2 Grodzisk Maz.,
 3. Piotr Jaroszewski – Społeczna SP nr 23 Grodzisk Maz.,

Kategoria Juniorów do lat 11

 1. Patryk Michałowski - SP nr 4 Grodzisk Maz.,
 2. Hubert Gałajda – SP nr 4 Grodzisk Maz.,
 3. Patryk Kosowski – SP nr 2 Grodzisk Maz.

Kategoria Juniorów do lat 13

 1. Jakub Milczuk – SP nr 2 Grodzisk Maz.
 2. Michał Banaszak– SP nr 2 Grodzisk Maz.,
 3. Jakub Wyleziński – SP nr 2 Grodzisk Maz.

Kategoria Juniorek do lat 9

 1. Nina Janoś – SP Adamowizna
 2. Milena Horzempa – SP nr 2 Grodzisk Maz.,
 3. Adrianna Ziętek – SP nr 4 Grodzisk Maz.,

Kategoria Juniorek do lat 11

 1. Weronika Mzyk - SP Adamowizna,
 2. Zosia Kuźma – SP Książenice,
 3. Maria Dziedzic – SP Książenice,

Kategoria Juniorek do lat 13

 1. Magda Pietraszek – SP nr 2 Grodzisk Maz.,
 2. Weronika Chmielak - SP nr 2 Grodzisk Maz.,
 3. Magda Lipińska – SP nr 1 Grodzisk Maz.,

Końcowa klasyfikacja drużynowa:

 1. SP nr 2 Grodzisk Maz. – 140,0 pkt
 2. SP nr 4 Grodzisk Maz. – 124,0 pkt
 3. SP Adamowizna. - 110,5 pkt
 4. SP Książenice – 105,0 pkt
 5. SP nr 1 Grodzisk Maz. – 75,0 pkt
 6. Społeczna SP nr 23 Grodzisk Maz. – 72,0 pkt
 7. Przedszkole nr 4 Grodzisk Maz. - 12,0 pkt
 8. Prywatna Szkoła Podstawowa Milanówek – 3,5 pkt

Gimnazja:
Końcowa klasyfikacja drużynowa:

 1. Gimnazjum nr 2 Grodzisk Maz. – 47,5 pkt
 2. Gimnazjum nr 3 Milanówek. – 22,0 pkt
 3. Gimnazjum nr 3 Grodzisk Maz.. - 10,5 pkt
 4. Gimnazjum Społeczne Milanówek – 3,0 pkt

Na uroczystym zakończeniu turnieju nagrody rzeczowe, dyplomy, puchary i medale zwycięzcom wręczali, Pani Lidia Abramczyk Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Powiatu Grodziskiego, Pan Piotr Ciesielczyk dyrektor SP w Adamowiźnie, Pan Jan Adamski eks-mistrz Polski w szachach, Pan Jerzy Komorowski sędzia główny oraz Grzegorz Skonieczny Prezes Grodziskiego Klubu Szachowego.

Kolejna IV edycja Grand Prix w Szachach odbędzie się już po wakacjach i zostanie rozszerzona o klasyfikację Open, przeznaczoną dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Szczegółowe wyniki oraz fotoreportaż z turnieju finałowego na stronach internetowych: Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 4, SP w Adamowiźnie, Szkoły Podstawowej w Książenicach oraz Miasta i Gminy Grodzisk Maz.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: