Gdy przed rokiem, za sprawą Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa", Grodzisk odwiedziła Fundacja Koncept Kultura, mieszkańcy naszego miasta mogli cofnąć się w czasie i odbyć niezapomniany rejs na wiernie odtworzonym pokładzie MS „Piłsudski”. Zachwytu nie kryją również uczestnicy projekcji kolejnego filmu w technologii VR. „Wiktoria 1920” realistycznością wręcz onieśmiela.

Nie chcemy zdradzać szczegółów tego, co można zobaczyć w specjalnych goglach VR, aby nie psuć przyjemności uczestnikom następnych pokazów. Możemy jedynie stwierdzić, że widzowie są zachwyceni. – Byłem w Mediatece przed rokiem, aby obejrzeć MS „Piłsudskiego”. Widok tych wspaniałych wnętrz zrobił na mnie niebywałe wrażenie. „Wiktoria 1920” jest jeszcze lepsza. Przenosisz się w tamte czasów, jesteś w środku wydarzeń i to dosłownie. To wspaniała lekcja historii – mówił pan Michał, uczestnik jednego z pokazów. – Największe wrażenie zrobił na mnie lot samolotem, który w pewnym momencie uległ awarii. Obudziłem się między krowami, jeżdziłem konno, zostałem ranny w bitwie.

Pracujemy nad scenariuszem bitwy pod Grunwaldem, także kolejne koncepcje przed nami – mówiła nam przed rokiem Anna Osiadacz, prezes Fundacji Koncept Kultura. – Pytaliśmy widzów co jeszcze chcielibyście zobaczyć? W jaką epokę się przenieść. Powtarzało się często: średniowiecze, średniowiecze, jakaś bitwa, jakaś bitwa… Jak złożyliśmy te dwa żądania, to wyszła nam bitwa pod Grunwaldem.

Tym razem nie glądaliśmy jeszcze bitwy pod Grunwaldem, ale to dobrze. "Wiktoria 1920" jest dziełem niesamowitym, jednak Koncept Kultura przyzwyczaiła nas do przesuwania kolejnych granic wirtualnej rzeczywistości i ekranizacji bitwy w VR z pewnością będzie kolejnym takim wydarzeniem, po którym wszelkie wcześniejsze produkcje nie będą robiły już takiego wrażenia.

Zachęcamy wszystkich do obejrzenia filmu. Grodzisk Mazowiecki to jedno z 11 miast w Polsce, które odwiedzi Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. W najbliższym czasie seanse odbędą się w Brwinowie (12 września) i Milanówku (13 września). Rezerwacji można dokonać na stronie konceptkultura.pl.

Podczas tegorocznej trasy pokazy zostaną zrealizowane również w Mińsku Mazowieckim, Sulejówku, Legionowie, Wołominie, Płocku, Gnieźnie, Poznaniu i Wrocławiu.

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: