W ostatnich dniach zabezpieczono dach Willi Niespodzianka, a jeszcze w tym roku ma rozpocząć się remont tego jednego z bardziej charakterystycznych grodziskich budynków.

Willa Niespodzianka zbudowana została w 1903 roku, wedle projektu jej właściciela – architekta Józefa Moszyńskiego. Po jej niezwykle zgrabnej, eklektycznej bryle i licznych detalach można było poznać kunszt pracującego na petersburskim dworze architekta.

Józef Moszyński budował tę willę nie dla siebie, a dla swojej rodziny i formalnie właścicielką willi była jego siostra – Konstancja. Był tutaj bardziej gościem niż jej stałym mieszkańcem. Od jego śmierci w 1914 rozpoczął się powolny upadek tego wyjątkowego obiektu. Podczas pierwszej wojny światowej w willi stacjonowali Niemcy, zostawiając po swoim pobycie trwałe ślady. Nie oszczędzili jej również szabrownicy. Sama willa była coraz większym obciążeniem dla jej właścicieli i w 1932 roku Niespodziankę kupił felczer Maurycy Freidlich - ławnik zarządu miasta i późniejszy działacz prawicowego Obozu Zjednoczenia Narodowego.

Drugą wojnę światową budynek przetrwał bez większych zniszczeń i do końca XX wieku pozostawał w rękach spadkobierców Maurycego Freidlicha. Nowa właścicielka nie darzyła budynku dużym sentymentem. Chciała wręcz wyburzyć budynek.  Po wielu latach rozmów w 2014 roku właścicielem terenu i budynku została gmina Grodzisk Maz.

Przeprowadzone niedawno prace zabezpieczające są zwiastunem przywrócenia willi dawnej świetności. W obecnym roku planowane jest rozpoczęcie remontu budynku. Zmodernizowany obiekt ma łączyć funkcje sali ślubów z ośrodkiem edukacji twórczej. Mają tam odbywać się również posiedzenia Rady Miasta. W dalszej perspektywie na tej działce, w tle willi, planowana jest budowa nowej siedziby Urzędu Miejskiego. Budowa ta uzależniona jest jednak od możliwości pozyskania zewnętrznego finansowania inwestycji.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Willa Niespodzianka zabezpieczona przed śniegiem i deszczem


To może Cię zainteresować: