W dzisiejszych czasach szybki i stabilny internet jest czymś, czego wszyscy potrzebują. Nie wszyscy jednak mają możliwość korzystania z niego. A jak planuje rozwiązać ten problem Gmina Jaktorów?

Jeszcze kilka lat temu podstawowym problemem w naszym kraju było wykluczenie cyfrowe. Dotyczyło ono obywateli, którzy w ogóle nie mieli dostępu do internetu. Obecnie problem ten staje się coraz rzadszym zjawiskiem, a pojawia się kwestia braku możliwości dostępu do szybkiego i stabilnego łącza. O ile podłączenie do sieci poprzez operatorów komórkowych jest najprostszym sposobem, to związane z tą metodą ograniczenia mogą sprawiać wiele kłopotów. Słaby zasięg w danym obszarze czy zbyt wielu użytkowników korzystających z sieci jednocześnie powodują, że co prawda internet jest, ale bardzo wolno działa. A dane przesyłane przez internet są coraz większej objętości. Dlatego prędkości, z których byliśmy zadowoleni jeszcze kilka lat temu, obecnie są stanowczo niewystarczające.

Rozwiązaniem tego problemu są na pewno sieci światłowodowe. I choć znane są od dawna, dopiero teraz zaczynają powszechnie pojawiać się w naszych domach. Czy jednak wszędzie?

Firmy świadczące usługi dostępu do szybkiego internetu najpierw budują swoje sieci w dużych miastach, a później przenoszą się do mniejszych. Zanim to dobrodziejstwo naturalnie dotrze na tereny słabo zurbanizowane, upłynie jeszcze trochę czasu. Przyczyna jest prosta – na jednym kilometrze światłowodu ułożonym w mieście można podłączyć kilka tysięcy użytkowników, a na terenach podmiejskich, takich jak Gmina Jaktorów, co najwyżej kilkuset, o ile nie kilkudziesięciu. Dlatego firmy prowadzą swoje działania tam, gdzie będą miały szybszy zwrot z inwestycji i będą w stanie szybciej zarabiać na świadczeniu swoich usług.

Są jeszcze programy rządowe. Jednym z nich jest Program Operacyjny Polska Cyfrowa. Dzięki pozyskaniu dotacji unijnych na terenie całego kraju miliony użytkowników już mogą, albo w niedalekiej przyszłości będą mogły podłączyć się do internetu szerokopasmowego. Jest to jednak kropla w morzu potrzeb, ponieważ na przykład w Gminie Jaktorów na ponad 4 200 gospodarstw domowych jedynie 976 uzyska możliwość skorzystania z tego programu.

Gmina Jaktorów będzie jednak miejscem, w którym internet światłowodowy szybciej zawita do mieszkańców. Wójt Maciej Śliwerski na ostatniej sesji Rady Gminy przedstawił propozycję zmian w budżecie, dzięki którym została wygospodarowana kwota 400 tys. zł na projektowanie sieci światłowodowych na terenie gminy. Nie jest to pierwsze takie przedsięwzięcie w naszym kraju, ale pomysł na pewno należy nadal zaliczyć do innowacyjnych. Władze samorządowe doszły do wniosku, że niezbędna jest pomoc mieszkańcom w zakresie dostępu do internetu z wykorzystaniem najnowszych technologii.

Maciej Kowalski, Kierownik Referatu Bezpieczeństwa, Informatyki i Monitoringu w jaktorowskim Urzędzie Gminy odpowiedział nam na pytanie o formę i zakres inwestycji. – „Program Operacyjny Polska Cyfrowa o ile jest ciekawym programem, to niesprawiedliwym. Na jednej ulicy ludzie mieszkający bliżej centrum danej miejscowości będą mogli z niego skorzystać, a dalej już nie. Nie mieliśmy żadnego wpływu na dobór adresów, dlatego stwierdziliśmy, że sami musimy zająć się sprawą. Stąd pomysł, aby wszyscy mieszkańcy mogli skorzystać z dobrodziejstwa szerokopasmowego internetu. W pierwszym etapie, jako samorząd, planujemy wykonać projekt budowy sieci pokrywającej 50% obszaru gminy. Jest to ponad 70% gospodarstw domowych, co wraz z projektem POPC pozwoli nam na umożliwienie dostępu do internetu ponad 3 000 gospodarstw. W tym obszarze wszyscy mieszkańcy bez wyjątku będą mogli podłączyć się do sieci światłowodowej. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to realizację inwestycji planujemy na lata 2022 – 2023. W późniejszych latach zamierzamy rozszerzać sieć tak, aby każdy mieszkaniec gminy mógł podłączyć się do światłowodu. Jest to działanie przewidziane na kilka lat, ale też zakres inwestycji jest potężny.”

Plan jest ambitny i bardzo ważny dla mieszkańców. Tym bardziej, że mało która gmina wiejska będzie w stanie pochwalić się powszechnym dostępem mieszkańców do internetu światłowodowego.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: