Zgodnie z przyjętym kalendarzem imprez w niedzielę 11.05.2014r. członkowie i miłośnicy Towarzystwa Cyklistów w Jaktorowie wyruszyli na rowerową wycieczkę do pobliskich Radziejowic. W grupie liczącej ponad 20 osób można było swobodnie jadąc wśród pól i lasów rozkoszować się piękną majową zielenią drzew i łąk. Sprzyjała nam też pogoda. Można powiedzieć, że chciało się pedałować i nie wiadomo kiedy dotarliśmy do zaplanowanego miejsca w pobliżu Pałacu w Radziejowicach.

Wspominając wątki z historii rodów, które na przestrzeni wieków były związane z Radziejowicami odbyliśmy spacer po parku okalającym pałac. Nieco dłużej zatrzymaliśmy się przy popiersiu ostatniego właściciela dóbr radziejowickich hrabiego Edwarda Krasińskiego, oraz przy popiersiach Henryka Sienkiewicza i Józefa Chełmońskiego - zaliczanych do grona stałych bywalców pałacu w Radziejowicach.

Współcześnie pałac pełni funkcję domu pracy twórczej głównie dla mistrzów pióra. Mieści się w nim również galeria malarstwa Józefa Chełmońskiego.

Na łonie natury na terenie parku w przygotowanym miejscu spożyliśmy posiłek i snuliśmy plany kolejnych wypraw rowerowych. Wróciliśmy zadowoleni, że przyjemnie spędziliśmy niedzielne popołudnie. Warto kontynuować takie bliskie wypady do miejsc zapisanych nie tylko w historii regionu, ale też urzekających malowniczością swego położenia i tętniących wydarzeniami kulturalnymi. Powrotna droga wiodła szlakiem przez Las Radziejowicki, który właśnie o tej porze roku przepełniony był bardzo intensywnym zapachem konwalii.

Niestety nasze dobre samopoczucie zostało zasmucone, kiedy przy ul. ks. Baranowskiego w Budach-Grzybek ukazała się nam sosna - pomnik przyrody, która zamiast zielonych igieł ma brązowe kolory. Szkoda, by ten świadek pozostałości dawnej Puszczy Jaktorowskiej miałby zakończyć już teraz swój żywot.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: