24 stycznia br. w siedzibie Wojewody Mazowieckiego miało miejsce uroczyste podpisanie Umowy o dopłatę z Rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Związek powiatowo-gminny Grodziskie Przewozy Autobusowe otrzymał ponad 19,5 mln zł na funkcjonowanie połączeń autobusowych w tym roku.

To już kolejny rok, w którym otrzymujemy środki z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych – mówił nam Wiceprezes Związku i Wójt Żabiej Woli, Piotr Rybka. – We wcześniejszych latach środki otrzymywaliśmy jako gmina i powiat, a w tym roku jako związek obejmujący trzy powiaty i sześć gmin. Jak powiedział Pan Wojewoda, w tym roku rozbiliśmy bank w województwie mazowieckim. Około 30% wszystkich funduszy przeznaczonych na ten cel trafia na nasze przewozy autobusowe. Jest to ponad 19,5 mln zł. Razem z wkładem własnym naszych powiatów i gminy w tym roku przeznaczamy na komunikację autobusową ponad 25 mln zł. Zagwarantujemy transport publiczny dla 300 000 mieszkańców na terenie o wiele większym niż teren administracyjny sąsiadującej Warszawy. Jest to ogromny wysiłek organizacyjny członków związku, ale przede wszystkim dowód na to, że współpraca na rzecz dobra mieszkańców pomiędzy samorządami i a także z wojewodą i rządem popłaca. Transport autobusowy będzie u nas tańszy niż w innych miastach w Polsce – dodał Piotr Rybka.

Sprawna komunikacja autobusowa to ułatwienie dla wielu osób. – Autobusy w poszczególnych relacjach kursują przynajmniej raz na godzinę, a w godzinach szczytu częściej. Mieszkańcy będą mogli rozważyć rezygnację z części samochodów. Ułatwi to transport do szkół średnich i podstawowych. Osoby starsze, które nie mają możliwości kierowania autem, czy posiadania samochodów, mogą częściej korzystać z autobusów. Staramy się też ułatwiać dojazdy do pracy, lokalizując nowe przystanki przy większych ośrodkach, gdzie jest wiele miejsc pracy – dodał Piotr Rybka.

Od samego początku obserwujemy dynamiczny rozwój Związku i coraz szerszą ofertę przewozów autobusowych. W najbliższych numerach postaramy się przedstawić szerzej działalność Związku.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: