To już ostatnie prace na odcinku drogi nr 579 z Kazunia Polskiego do Radziejowic, która łączy ze sobą powiat żyrardowski i grodziski. To zarazem pierwszy krok zmierzający do budowy Zachodniej Obwodnicy Grodziska Mazowieckiego.

Przypomnijmy, prace rozpoczęły się w marcu minionego roku i obejmują m.in. poszerzenie ulicy, budowę odwodnienia, chodników i ścieżek rowerowych oraz budowę dwóch rond, które znajdują się na skrzyżowaniu drogi z ulicą Meksykańską, u zbiegu Mościsk i Makówki oraz na skrzyżowaniu z ulicą Szkolną w Kuklówce. Aktualnie trwają jeszcze prace wykończeniowe związane z brukarką, wykonywane są brakujące zjazdy na nieruchomości  i sprzątany jest teren budowy. Zgodnie z umową, termin zakończenia wszystkich prac przewidywany jest na 31. lipca, ale przy tym tempie droga do odbioru gotowa może być znacznie wcześniej. Całkowity koszt tej części inwestycji to 73 542 200 zł. Jak zapowiada Dyrektor MZDW, Zbigniew Ostrowski, jest to początek remontu drogi 579 z Radziejowic do autostrady A2, która stanie się częścią Zachodniej Obwodnicy Grodziska Mazowieckiego.

W sprawie obwodnicy w dalszym ciągu prowadzone jest postępowanie przetargowe. Najniższą ofertę złożył Strabag S.A., który zaproponował  145,5 mln zł. Jeśli wszystko zakończy się pomyślnie, na przełomie czerwca i lipca MZDW będzie mógł podpisać umowę z wykonawcą i rozpocząć budowę. Termin realizacji inwestycji to 27 miesięcy od podpisania umowy, czyli zakończenie prac planowane jest na połowę 2022 roku. Zakładając oczywiście, że jeszcze w tym roku rozpoczną się pierwsze prace ziemne, co stanowi najtrudniejszą i najdroższą część inwestycji.

Jest to w tej chwili największa inwestycja prowadzona przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich, która wynieść ma łącznie nawet 300 mln zł. Zakłada się, że 80% tej kwoty będzie pochodzić z środków UE.

Więcej na temat Zachodniej Obwodnicy Grodziska Mazowieckiego znaleźć będzie można w kolejnym numerze Gazety i na obiektywna.pl

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: