Pod koniec listopada władze Grodziskich Przewozów Autobusowych(GPA) podpisały umowę na ponad 22 mln dofinansowania na realizację przewozów autobusowych. Kwota ta jest najwyższym dofinansowaniem przyznanym nie tylko na Mazowszu ale całej Polsce.

GPA obsługuje 12 okolicznych gmin, przewożąc obecnie 230 tys. pasażerów miesięcznie. Jest to ponad 2 razy więcej niż w pierwszych miesiącach 2022 r. Dofinansowanie pozwoli na dalsze rozszerzania siatki połączeń i poprawą jakości świadczonych usług. Pozwoli też na utrzymanie cen biletów bez zmian, przy jednoczesnym wprowadzeniu darmowych przejazdów dla seniorów po 70 roku życia.\

Z zaplanowanych na przyszły rok zmian, najważniejsze dotyczą:

 • na wszystkich liniach zostaną wprowadzone korekty czasu przejazdu w celu dopasowania do rzeczywistych warunków drogowych.
 • linia 15 pojedzie nową trasą z Milanówka (przy stacji WKD Kazimierówka) przez centrum Milanówka, dalej ulicami 3 Maja, Orzeszkowej, Kopernika, Okulickiego do ul. Traugutta i dalej przez ul. Okrzei i Szwedzką do strefy przemysłowej przy ul. Zachodniej w Grodzisku Mazowieckim. Uruchomiony zostanie nowy przystanek Grodzisk Mazowiecki Zachodnia znajdujący się bliżej zakładów pracy. Autobusy linii 15 od poniedziałku do piątku będą kursować co godzinę. Rozkłady jazdy linii 15 i 25 zostały ze sobą powiązane dzięki czemu między kładką na dworcu PKP, a Wólką Grodziską będą kursować na przemian co ok. pół godziny.
 • linia 17 zostanie wydłużona do Brwinowa i połączy 3 miasta. Będzie kursować na trasie Grodzisk Maz. Szpital – Milanówek – Brwinów Rynek. Autobusy od poniedziałku do piątku będą kursować co 30 min, a w soboty, niedziele i święta co godzinę.
 • uruchomiona zostanie nowa linia 18, która zapewni połączenie Milanówka z Grodziskiem Mazowieckim. Autobusy pojadą z dworca kolejowego w Grodzisku Mazowieckim (przy kładce) ulicami Chrzanowską, Ludną, Wojska Polskiego, Podgórną, Kościuszki, Leśny Ślad, Gospodarską, Wspólną do centrum Milanówka i do ulicy Królewskiej. Autobusy będą kursować od poniedziałku do piątku w godzinach szczytu co 30 min., natomiast poza szczytem co 60 min. Czas przejazdu z rejonu Cmentarza w Milanówku do Grodziska Mazowieckiego wyniesie jedynie 12 minut.
 • autobusy linii 20 w Grodzisku Maz. pojadą przez ul. Bałtycką i Żytnią, zatrzymując się na nowym przystanku przy Osiedlu Diamentowym.
 • z uwagi na rozbudowę linii WKD i planowane zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów do Grodziska Maz., w celu lepszego skomunikowania z koleją autobusy linii 13, 20, 21 i 26 pojadą ulicami Spokojną i Radońską i obsłużą przystanek Grodzisk Maz. Radońska WKD.
 • część popołudniowych kursów linii 22 zostanie zastąpiona kursami linii 28, która od Makówki jeździ dalej do Czarnego Lasu. Dzięki temu, autobusy do Czarnego Lasu będą kursować po południu w takcie co 30 minut. Dodany zostanie także dodatkowy kurs linii 28 rano przyjeżdżający do Grodziska Maz. na godz. 7:15.
 • obsługą linii 30, 31, 32, 33, 50, 51, 52, 53 i 63 zajmie się PKS Tarnobrzeg Sp. z o.o.. Do obsługi większej liczby linii operator zakupił już 10 nowych autobusów. Są to 2 autobusy Mercedes Sprinter oraz 8 autobusów marki MAN. Autobusy są obecnie w malowaniu w barwy GPA, a na ulice i linie GPA wyjadą wraz z początkiem roku.
 • poranne kursy linii 31 z Petrykoz zostaną wydłużone z Grodziska Mazowieckiego ulicą 3 Maja do szkół średnich w Milanówku, zapewniając rano lepsze, bezpośrednie połączenia dla licealistów. Częstotliwość kursowania linii 31 będzie wynosić 30 minut od poniedziałku do piątku, natomiast w soboty, niedziele i święta autobusy będą jeździć co 60 min.
 • trasa linii 50 zostanie skorygowana w celu lepszego dopasowania dowozu uczniów zarówno do szkoły w miejscowości Szczęsne jak i do Książenic. Ponadto autobusy na nowej okrężnej trasie będą w godzinach szczytu wspomagać kursujące z Grodziska Maz. do Książenic oblegane linie 32 i 33. Rozkład tych trzech linii został ze sobą skorelowany, dzięki czemu po południu autobusy z dworca PKP w kierunku Kad, Opyp i Książenic będą odjeżdżać co ok. 15 minut.
 • do obsługi linii 62 skierowany zostanie dodatkowy trzeci autobus. Punktualność tej linii powinna ulec znaczącej poprawie.
 • linia 63 zostanie wydłużona z Józefiny do Grodziska Mazowieckiego zastępując linię 34. Dzięki temu Mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego, Odrano-Woli, Adamowizny i Osowca zyskają bezpośrednie połączenie z Nadarzynem, Jankami i Warszawą, Linia 63 obecnie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego autobusy od 1 stycznia pojadą częściej niż obecnie. Od poniedziałku do piątku co 30 minut, natomiast w soboty, niedziele i święta co 60 min. Pierwszy kurs do Warszawy (do P+R Al. Krakowska) dotrze ok. 4:40, natomiast ostatni autobus będzie odjeżdżał z przystanku P+R Al. Krakowska od poniedziałku do piątku o 23:20, natomiast w soboty, niedziele i święta o 23:50. Oprócz normalnych kursów linii 63 kursujących przez Nadarzyn uruchomione zostaną także 3 dodatkowe "bisowe" kursy ekspresowe na trasie: Józefina Szkoła – Huta Żabiowolska – Żabia Wola – Siestrzeń Rozalińska – Janki – Raszyn – Warszawa. Autobusy na tych kursach od Siestrzeni do Janek będą jechać bez zatrzymania trasą S8. Dzięki temu Mieszkańcy Gminy Żabia Wola zyskają rano krótszy czas dojazdu do pracy lub szkoły w Warszawie. Poprawione zostanie skomunikowanie linii 32 i 33 z autobusami linii 63.
Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: