Gdy w 1908 roku amerykańskie robotnice ruszyły na ulice, aby walczyć o swoje prawa, nie wiedziały jeszcze, jak ważną rolę odegrają w życiu kobiet na całym świecie. To właśnie im zawdzięczamy, obchodzony w ponad 30 krajach, Dzień Kobiet, który dziś jest już tylko pretekstem dla Panów, obdarowujących tego dnia upominkami swoje Panie.

Pierwsze obchody Dnia Kobiet odbyły się w Stanach Zjednoczonych w pierwszą rocznicę  zamieszek i strajków w Nowym Jorku, gdzie podczas tragicznych wydarzeń spłonęło ponad 100 kobiet, walczących o prawo do głosowania oraz lepsze warunku pracy w fabryce. Rok później święto to stało się już obchodzonym na całym świecie wyrazem szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Dzień ten przypadł na 8 marca i tak już zostało, choć nie wszędzie obchodzony jest w tym samym czasie. W Polsce kobiety na dobre zaczęły świętować dopiero po II Wojnie Światowej. W czasach PRL dzień ten stał się szczególnie popularny, gdy zaczęto propagować prace kobiet w fabrykach i przedsiębiorstwach. To właśnie z tamtych lat kojarzymy klasyczne goździki i rajstopy, którymi masowo obdarowywane były Panie. Współcześnie Dzień Kobiet jest oficjalnym świętem w kilkudziesięciu krajach świata, a Panie otrzymują wtedy większe i mniejsze upominki, kwiaty i życzenia. I choć 8 marca nie jest dniem wolnym od pracy, jak to ustanowione jest w Rosji, na Ukrainie i Białorusi, jest to wspaniała okazja, aby podziękować w szczególny sposób wszystkim ważnym w naszym życiu Kobietom.

Stąd i my wszystkim Paniom – matkom, babciom, żonom, dziewczynom, córkom, przyjaciółkom i szefowym, wszystkim znajomym i nieznajomym życzymy siły, by przeciwstawić się wszelkim trudnościom, wytrwałości w dążeniu do celu, samym pięknych chwil i przede wszystkim miłości, jaką i Wy darzycie nas każdego jednego dnia.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: