Obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet ustanowiono w 1910 w Kopenchadze. Święto miało służyć krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla pań.

Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech, Zambii i Tunezji.

W Polsce święto było popularne w okresie PRL. W latach 70. do popularnych podarunków dołączyły kwiaty. Obecnie corocznie odbywają się organizowane przez feministki manify, czyli demonstracje połączone z happeningiem na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn.
 

Drogie Panie,

z okazji Waszego Święta, życzymy, abyście miały poczucie, że jesteście ważne i to nie tylko dzisiaj, ale tak po prostu - codziennie. Realizacji planów zawodowych i osobistych. Wszystkim Kobietom wszelkiej pomyślności, zaufania i wiary w to, że będzie lepiej. Pamiętajcie, że Wasze prawa, to prawa człowieka, bo szacunek, miłość i przyjaźń nie mają płci.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: