Dokładnie 11 grudnia 1927 r. wagoniki kolejki EKD/WKD przejechały pierwszą normalnotorową trasą pomiędzy Warszawą i Grodziskiem Mazowieckim. Idea Elektrycznej Kolei Dojazdowej – obecnie Warszawskiej Kolei Dojazdowej, zrodziła się w 1922 r., a za jej powstanie odpowiadali: Tadeusz Sułowski, Alfons Kühn, Tadeusz Baniewicz i Janusz Regulski.

Niemal 3 lata później jej budowę rozpoczęto w Komorowie i była ona prowadzona równolegle w kierunku Warszawy i Grodziska Mazowieckiego. Dziś WKD jest jednym z najpunktualniejszych przewoźników w kraju z punktualnością na poziomie 99,46% (dane z 2021 r.). Jedną z największych zalet WuKaDki jest jej częstotliwość, ale też niska usterkowość taboru i bezpieczeństwo, dzięki czemu pasażerowie Warszawskiej Kolei Dojazdowej stanowią około 2% procent wszystkich pasażerów kraju (rocznie WKD-ką przejeżdża ponad 5 mln osób).

W dniu 9 grudnia w Urzędzie Gminy Michałowice w Regułach odbyła się prelekcja pt. „95 lat EKD/WKD - geneza, powstanie i rozwój EKD/WKD”, a przed Urzędem Gminy została wyeksponowana jubileuszowa wystawa. Piątkowe wydarzenie z mieszkańcami gminy oraz miejscowości leżących wzdłuż linii WKD, w którym uczestniczyli również Michał Panfil – Prezes Zarządu WKD, Tomasz Tretter – Członek Zarządu WKD i Małgorzata Pachecka – Wójt Gminy Michałowice, było doskonałą okazją do rozmów o tym, jak powstała obecna WuKaDka, a także o jej planach na przyszłość. Wykład poprowadził Krzysztof Kulesza, ekspert w wielu dziedzinach, w tym również historii naszej kolejki. Wspomnienia, pytania, ale i uwagi, to wszystko znalazło się w panelu dyskusyjnym zwieńczającym jubileuszową uroczystość. A kto z Państwa wystawy jeszcze nie widział to nic straconego, będzie ona wyeksponowana do dnia 22.12.2022 r. przed budynkiem Urzędu Gminy Michałowice w Regułach, ul. Aleja Powstańców Warszawy 1.

Z okazji 95-tych urodzin WKD 11-ego grudnia w Izbie Tradycji EKD/WKD im. Tadeusza Gawrońskiego miał miejsce dzień otwarty, ale też inny jubileusz – 20-lecie Izby. Tego dnia na zwiedzających czekało wiele niespodzianek i nowe odrestaurowane eksponaty o których opowiadał Kustosz Izby oraz wolontariusze ze Stowarzyszenia Klubu Miłośników EKD/WKD.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: WuKaDka od 95 lat z nami


To może Cię zainteresować: