Nie dla wycinki bez kompensacji

Niedawno w związku z planowaną budową nowego toru WKD ogłosiła przetarg dotyczący wycinki ponad 2000 drzew. Niestety przewoźnik nie przewiduje żadnej kompensacji w formie nowych nasadzeń, co spotkało się protestem okolicznych organizacji związanych z ochroną środowiska.

O sprawie informowaliśmy nieco ponad dwa tygodnie temu, a nasz artykuł wywołał duże poruszenie wśród osób związanych z ochroną środowiska. Tematem zainteresowali się przedstawiciele Grodziskiego Koła Partii Zieloni, które razem z członkami Stowarzyszeniem Dziedzictwa Kulturowego i Krajobrazowego Dendropolis oraz Oddziałów Ligi Ochrony Przyrody w Podkowie Leśnej oraz Milanówku wystosowało list otwarty do Burmistrza Grodziska Mazowieckiego oraz Zarządu Warszawskiej Kolei Dojazdowej.

W liście otwartym organizacje przedstawiają swoje stanowisko w sprawie, uzupełnione szeregiem postulatów i sugestii adresowanych do Burmistrza Grodziska Mazowieckiego oraz Zarządu Warszawskiej Kolei Dojazdowej.- Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne są drzewa w naszym środowisku i na co dzień staramy się je chronić przed wycinką czy zniszczeniem. Jednak ta sytuacja jest wyjątkowa, ponieważ musimy też wziąć pod uwagę drugi aspekt sprawy – rozwój komunikacji masowej. Dzięki rozbudowie torów WKD zwiększy się liczba połączeń między Warszawą Śródmieście a Grodziskiem Mazowieckim. Tym samym zwiększy się liczba pasażerów podróżujących transportem elektrycznym, który nie zanieczyszcza aż tak środowiska, jak codzienne dojazdy samochodem do stolicy” - mówi Mirosław Kaznowski, współprzewodniczący grodziskiego koła Partii Zieloni.

W piśmie przedstawiciele organizacji postulują ponowną weryfikację liczby drzew podlegających wycince. Dotyczy to szczególnie tych, które znajdują się na granicy inwestycji lub w obrębie peronów WKD. Żądają też nasadzeń zastępczych w proporcji 1:2 oraz ich pielęgnacji (w przypadku drzew, jak i krzewów) przy spełnieniu standardów obowiązujących dla miasta stołecznego Warszawy (Standardy Kształtowania Zieleni Warszawy).

Zieloni przedstawiają też kolejne postulaty. Obejmują one umożliwienie naturalnego rozkładu największych pni drzew, nasadzenia niskopienne i ekologiczne zagospodarowanie przestrzeni wzdłuż torów, właściwe standardy zabezpieczenia zdrowych drzew w obrębie planowanego terenu prac oraz uwzględnienie kwestii środowiskowych w projektach przebudowy peronów WKD.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: