Noc Muzeów w naszej okolicy

14 marca, na mieszkańców w całej Polsce czeka nie lada gratka – kolejna edycja Nocy Muzeów. Mieszkańców naszych okolic tego wieczoru zapraszają placówki w Grodzisku Mazowieckim, Otrębusach, Podkowie Leśnej, Pruszkowie, Radziejowicach i Żyrardowie.

Willa Radogoszcz zaprasza do zanurzenia się w mroki przeszłości. No właśnie… mroki. Każde miasto, podobnie jak każdy z nas, ma swoje jasne i ciemne strony. Obok słonecznych ulic istnieją też mroczne zaułki. Oprócz pięknych historii znaleźć można mniej chlubne, ale niemniej barwne epizody – opowieści z dreszczykiem, w których królują postaci z półświatka, szare eminencje, kobiety fatalne i mężczyźni z nożem za cholewą, przebiegłe lebiegi i cizie w wieczną ondulacje szarpane. Zabawmy się wspólnie w odkrywanie kart z dziejów naszego miasta i okolic, jak to bywa w podrzędnej szulerni czy podłej spelunce – znaczonych krwią i namiętnościami, miłością i zemstą, sztamą aż po grób i zdradą domagającą się dintojry. Może się zdarzyć, że błyśnie złoty ząb, zza pazuchy wyskoczy szpadryna, z ust wyrwie się soczysta wiązanka czy podwórzowa ballada o jednej Wiśniewskiej. Odwiedzimy gwarne podwórka i bramy, zajrzymy tam, gdzie diabeł mówi dobranoc, posłuchamy o sprawach i sprawkach rodem z pitawalu i kroniki kryminalnej, spróbujemy specjałów prosto z meliny, wsłuchamy się w krwawe ballady i nasycimy wzrok kocimi ruchami Poli Negri w niemym filmie „Bestia”. A wszystko to w gęstej atmosferze lat międzywojennych, gdy na salonach brylował polski Al Capone z Grodziska, Tata Tasiemka i jego ferajna. 

Program:

  • godz. 17.00: Bal na Gnojnej – spektakl muzyczny w wykonaniu Stowarzyszenia T-Art (Willa Radogoszcz)
  • Godz. 19:00: Historyczny spacer z dreszczykiem – kryminalne zagadki Grodziska
  • Godz. 20.00: Krwawe ballady – koncert zespołu PompaDur (Galeria dworcowa, Dworzec
  • Godz. 21:30: Rarytasy na melinie – degustacja dań tradycyjnej historycznej kuchni ulicznej
  • Godz. 22.00: Bestia – pokaz filmu niemego z muzyką na żywo w wykonaniu kompozytora Marcina Pukaluka.

W Muzeum Dulag 121 tegoroczna edycja Nocy Muzeów obfitować będzie w atrakcje dla wszystkich naszych miłych gości, zarówno tych najmłodszych, jak starszych fascynatów historii. W programie m.in. rowerowy spacer, historyczna zabawa klockami MuBaBaO, projekcja filmu, koncert oraz nocne

Program:

  • 17:00 – 2.00: Zwiedzanie ekspozycji stałej Muzeum i nowej wystawy „Solidarność i wsparcie. Pomoc dla ludności Warszawy i okolic, wypędzonej w czasie Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu”
  • 17.00 – 19.00: Spacer „Rowerem po starym Żbikowie” poprowadzi Agata Gołąb
  • 17.00 – 19.00: „Zbuduj z nami Pruszków!” - zabawę klockami MuBaBaO w konstruowanie najbardziej znanych historycznych budynków w Pruszkowie poprowadzi doskonały bajarz, dyrektor Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści Michał Malinowski wraz animatorami
  • 18.00, 19.00 i 20.00: Projekcja filmu dokumentalnego autorstwa Grzegorza Szuplewskiego „Exodus Warszawy 1944”.
  • 21.00 – 22.00: Koncert orkiestry dętej Pruszkowianka pod batutą Adama Malcherka
  • 22.00 – 23.45, 24.00-01.45: Nocny spacer po terenie dawnych Warsztatów Kolejowych poprowadzi Szymon Kucharski

W Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie, jak na noc przystało… będzie strasznie i niesamowicie. Zadba o to sam Witold Vargas, współautor Bestiariusza Słowiańskiego. Odbędzie się również debata z udziałem uznanych naukowców oraz noc słowiańskich opowieści Grupy Studnia O.

Noc Muzeów rozpoczniemy o godz. 18:00. Dorosłych i starszą młodzież zapraszamy na debatę Topielce, ubożęta i rusałki. Rzecz o demonologii słowiańskiej 

WARSZTATY Z WITOLDEM VARGASEM
18:00 - Warsztaty rysunku i grafiki dla dzieci i młodzieży
21:15-22:45 - Warsztaty kreatywne dla dorosłych

SPOTKANIE AUTORSKIE
20:30 - Witold Vargas Bestiariusz słowiański

WIECZÓR OPOWIEŚCI Grupa Studnia O.
23:00 - Niesamowitości słowiańskie

Wydarzenia ciągłe
18:00-0:00 Bestiariusz słowiański – wystawa grafik Witolda Vargasa
18:00-0:00 Zwiedzanie wystawy stałej Przedświt – Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er


W Izba pamięci PZLPiT „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego podczas tegorocznej Nocy Muzeów w karolińskim pałacu otwarta zostanie wystawa "MAZOWSZE W MEKSYKU", która rozpocznie cykl podobnych wystaw w kolejnych latach. Poza tym będzie można zwiedzić izby pamięci, w których zgromadzone są pamiątki związane z działalnością zespołu oraz jego twórcami.

Start: 18:00

 

 


Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku zaprasza na Podróże na Kresy

  • Finisaż wystawy
    „Krzemieniec Juliusza Słowackiego z kolekcji Stanisława Ledóchowskiego”
  • Krzemieniec i Podole w twórczości Juliusza Słowackiego – Mariusz Olbromski
    Pokaz filmu o Krzemieńcu
  • Spotkanie z aktorem, reżyserem i dyrektorem Teatru Polskiego we Lwowie
    Zbigniewem Chrzanowskim
  • Projekcje filmów: Mały wielki teatr (reż. Jerzy Janicki), Moje magiczne miejsce (reż. Anna Gordiewska)
  • Projekcje filmów z cyklu Śladami Trylogii Sienkiewicza (Kamieniec Podolski, Chocim, Okopy Św, Trójcy)

Pałac w Radziejowicach po raz pierwszy w swej historii będzie dostępny dla zwiedzających w ramach Nocy Muzeów. Tegoroczna edycja będzie miała miejsce 14 maja i tego dnia udostępnimy możliwość zwiedzania galerii prac Józefa Chełmońskiego od godziny piątej po południu aż do północy. Serdecznie zapraszamy do spędzenia tego wieczoru razem z dziełami mistrza Chełmońskiego we wnętrzach naszego Pałacu ale także zachęcamy do wieczornych spacerów po pałacowym parku, gdyż specjalnie na tę okazję będzie zainstalowana iluminacja świetlna. Tego wieczoru jadalnia pałacowa zakończy pracę o północy, więc można będzie zamówić kawę, ciasto a każdy odwiedzający otrzyma pamiątkową widokówkę. Wśród odwiedzających Pałac tego dnia  rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody.


Jak co roku Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie zaprasza na moc atrakcji w tę jedyną noc w roku, w “Noc Muzeów”. W tym roku wydarzenie to rozpocznie się o 18.00 od otwarcia wystawy pt. “Zniszczenie i odbudowa. Zakłady Żyrardowskie 1915 – 1923”. Na ekspozycji Muzeum zaprezentuje zdjęcia, które pokazują zniszczenia w infrastrukturze fabryki, jakich dokonali wycofujący się żołnierze rosyjscy w trakcie pierwszej wojny światowej, kiedy wysadzili najważniejsze części fabryki. Ponad 50 zdjęć pokaże ogrom zniszczeń, ale również czas odbudowy Zakładów Żyrardowskich po I wojnie świtowej.

Kolejnym punktem wydarzenia będą Opowieści ludzi z pasją. Podobnie jak w poprzednim roku i w tym zaprosiliśmy ciekawe osobowości, aby przedstawiły nam swoje hobby i zainteresowania.

Na koniec jak zwykle zaprosimy gości na konkurs wiedzy o naszym mieście “I love Żyrardów”. Osoby, które pochwalą się swoją wiedzą otrzymają ciekawe nagrody.

 

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: