fot. Kamil Kubacki

W niedzielę, 27 listopada 2016, roku mieliśmy okazję uczestniczyć w Dniu Otwartym w lokomotywowni WKD. Tego dnia na wszystkich podróżnych i miłośników kolejki czekało wiele atrakcji. Mogliśmy poznać też szczegóły kolejnej rewolucji, którą przygotowała WKD.

Punktualnie o 11.04 na grodziską stację przyjechał wypełniony pasażerami pociąg specjalnych z Warszawy, uruchomionych z okazji Dnia Otwartego. Tego dnia każdy mógł zwiedzić teren grodziskiej lokomotywowni, gdzie na sąsiednich torach wystawione zostały wszystkie generacje pociągów WKD. Każdy mógł obejrzeć je z zewnątrz jak i wewnątrz, a nawet usiąść w fotelu maszynisty. Oprócz ekspozycji pociągów, tego dnia można było zwiedzać Izbę Tradycji EKD/WKD. Na wszystkich czekała przepyszna grochówka i tort, a na najmłodszych cukrowa wata, karuzele, zabawy na świeżym powietrzu, oraz występy zespołów dla dzieci. Co bardzo cenne, każdy na specjalnym pokazie mógł poznać zasady pierwszej pomocy.

Zaczęły być widoczne efekty wielu inwestycji WKD w tabor, oraz infrastrukturę. Pierwsza tegoroczna rewolucja związana ze zmianą napięcia w sieci WKD z 600 do 3000V, wraz z dużymi remontami infrastruktury umożliwiła kolejną – o wiele ważniejszą dla pasażerów – zmianę rozkładu jazdy.

Od 11 grudnia wchodzi w życie nowy rozkład jazdy WKD. Co roku w grudniu następowały drobne zmiany w rozkładzie. Tym razem zmiany są bardzo poważne i to na korzyść pasażerów.

Uruchomionych zostanie 31 dodatkowych pociągów kursujących w dni powszednie i 2 dodatkowe pociągi kursujące w soboty, niedziele i święta. Dodatkowo skrócony zostanie czas przejazdu na trasie do Grodziska Maz. o 2 minuty do 55 minut, a do Milanówka o 4 minuty do 48 minut.

Powyższe zmiany skutkują wprowadzeniem  nowej częstotliwości kursowania pociągów. W dni powszednie co 10 min. w godzinach szczytu oraz co 15 min. poza szczytem w relacji  Podkowa Leśna Główna - Warszawa Śródmieście WKD. Równocześnie wszystkie kursy w relacji do/z Komorowa ulegają wydłużeniu do Podkowy Leśnej Głównej.

W soboty, niedziele i święta wprowadzono podstawową częstotliwość kursowania co 20 min. w relacji Podkowa Leśna Główna - Warszawa Śródmieście WKD. Niestety w te dni zmienią się stałe i doskonale znane wszystkim godziny odjazdów pociągów z Warszawy Śródmieście WKD. Aktualnie pociągi odjeżdżać będą:

  • 20 minut po każdej pełnej godzinie do stacji Grodzisk Mazowiecki Radońska,
  •  40 minut po każdej pełnej godzinie do przystanku osobowego Milanówek Grudów,
  • 00 – każda pełna godzina – do stacji Podkowa Leśna Główna.

Waro pamiętać, że uruchomienie dodatkowych pociągów spowoduje, iż przesunięciu ulegną odjazdy ze stacji Grodzisk Mazowiecki Radońska oraz z przystanku osobowego Milanówek Grudów (z uwagi na zróżnicowanie częstotliwości kursowania pociągów w dni powszednie oraz w soboty, niedziele i święta), tj. odpowiednio:

  • ze stacji „Grodzisk Mazowiecki Radońska”: 31 lub 41 minut po każdej pełnej godzinie (średnio 4 minuty wcześniej) w dni powszednie w zależności od pory dnia (wyłączając kursy w godz. szczytu) oraz 31 minut po każdej pełnej godzinie w soboty, niedziely i święta
  • z przystanku osobowego „Milanówek Grudów”: 08 minut po każdej pełnej godzinie (średnio 2 minuty wcześniej) w dni powszednie oraz 58 minut po każdej pełnej godzinie (średnio 12 minut wcześniej) w soboty, niedziele i święta

Zmieni się także forma prezentowania rozkładów jazdy. Od dnia 11.12.2016 rozkład jazdy pociągów w wiatach i w gablotach peronowych linii WKD będzie prezentowany w formie tabeli indywidualnego rozkładu przystankowego (wyłącznie dla poszczególnych stacji i przystanków osobowych).

Zachęcamy do pobrania nowych rozkładów jazdy:

Redakcja Obiektywnej Gazety Internetowej życzy wszystkiego najlepszego z okazji przypadającego dwa dni temu Święta Kolejarza!

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Rewolucja na WKD


To może Cię zainteresować: