Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w okresie od 15 do 26 marca 2021 r. na obszarze zagrożonym, wyznaczonym rozporządzeniami nr 2 i nr 3 Wojewody Mazowieckiego z 19 stycznia i z 2 lutego 2021 r. w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego i miasta stołecznego Warszawy, planowane jest przeprowadzenie akcji szczepień ochronnych lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Określony w rozporządzeniach nr 2 i nr 3 Wojewody obszar zagrożony obejmuje:

  1. w mieście stołecznym Warszawa:
  • w dzielnicy Wawer: część dzielnicy ograniczona od północy Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, od zachodu ulicą Kwitnącej Akacji, od południa ulicą Izbicką, ulicą Zagórzańską i ulicą Złotej Jesieni;
  • w dzielnicy Wesoła: część dzielnicy na południe od ulicy Trakt Brzeski oraz część dzielnicy ograniczona od północy linią kolejową, od zachodu ulicą I Praskiego Pułku i od południa ulicą Trakt Brzeski;

2. w powiecie mińskim:

  • miasto Sulejówek;
  • w gminie Halinów miejscowości: Długa Kościelna – część miejscowości na zachód od ulicy Jana Kochanowskiego, Długa Szlachecka – część miejscowości na zachód od ulicy Prymasa Stefana Wyszyńskiego, Grabina, Halinów – część miejscowości na zachód od ulicy Okuniewskiej, Hipolitów, Józefin, Królewskie Brzeziny, Stary Konik;
  • w gminie Siennica miejscowości: Borówek, Chełst, Grzebowilk, Kośminy;

3. w powiecie otwockim:

  1. w gminie Wiązowna miejscowości: Boryszew, Emów, Duchnów, Góraszka, Izabela, Majdan, Michałówek, Stefanówka, Wiązowna, Zagórze, Zakręt;
  2. w gminie Kołbiel miejscowości: Antoninek, Bocian, Borków, Chrosna, Chrząszczówka, Człekówka, Gadka, Gózd, Karpiska, Kołbiel, Nowa Wieś, Oleksin, Podgórzno, Rudno, Rudzienko, Sępochów, Skorupy, Stara Wieś Druga, Sufczyn, Teresin, Władzin, Wola Sufczyńska.

Do szczepienia będzie użyta szczepionka doustna Lysvulpen w formie „przynęty”, zawierającej żywy atenuowany szczep wirusa wścieklizny. Przynęty – z zawartością płynnej szczepionki w kapsule (blister) – zostaną wyłożone ręcznie. Powierzchnia szczepienia obejmuje kompleksy leśne, pola, łąki z pominięciem akwenów wodnych.

Wojewoda Mazowiecki i Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii apelują do władz starostw, urzędów miast i gmin o powiadomienie ludności i rozpropagowanie materiałów informujących o szczepieniu lisów, przekazanych za pośrednictwem Powiatowych Lekarzy Weterynarii.

W podobny sposób, Zarządy Parków Krajobrazowych położonych (w całości lub części) na terenie powiatów województwa mazowieckiego objętych akcją szczepienia: Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” powiadomią przebywające osoby na podległych terenach i rozprowadzą materiały o szczepieniu lisów.

Zgodnie z zaleceniami Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii (MWLW), Lekarze Weterynarii z terenowych lecznic dla zwierząt, w uzgodnieniu z Powiatowymi Lekarzami Weterynarii będą mieli za zadanie obserwować zwierzęta domowe i gospodarskie, które przypadkowo zetknęły się ze szczepionką.

Ponadto MWLW zwrócił się z prośbą do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego o przekazanie informacji właściwym dla miejsc działania zespołom służby zdrowia o postępowaniu na wypadek kontaktu osób ze szczepionką.

Szczepienia dokonuje się na podstawie art. 56 ust. 1 i ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 17 grudnia 2013 r. w sprawie prowadzenia ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Akcję ochronnych szczepień przeciwko wściekliźnie organizuje i nadzoruje Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Rusza szczepienie lisów


To może Cię zainteresować: