W majówkę nie brakowało wydarzeń w powiecie grodziskim. Już pierwszego dnia czekało na nas wiele atrakcji, a to za sprawą mieszkańców Gminy Żabia Wola, którzy przygotowali rodzinny piknik pod hasłem „Bądź gotowy”, nawiązujący do powszechnej samoobrony ludności na wypadek sytuacji kryzysowych.

To pierwsze tego typu wydarzenie w Gminie. Nie zabrakło więc zarówno dobrej, rodzinnej zabawy, jak również instruktażu, jak radzić sobie w nagłych wypadkach. - Pomysł na wydarzenie to konsekwencja wybuchu wojny na Ukrainie. Dla wszystkich nas było to zaskoczeniem i nikt nie myślał, że w XXI w. może dojść do takiej sytuacji. To pokazało, że większość społeczeństwa nie jest przygotowana na wypadek wojny – nie wiemy np. jak zareagować, kiedy wyją syreny strażackie i co one oznaczają – mówi koordynator wydarzenia Janusz Stankiewicz, sołtys miejscowości Ojrzanów Towarzystwo.- Na tym pikniku chcieliśmy przybliżyć tę tematykę i pokazać jak reagować, gdy nagle musimy opuścić swoje dotychczasowe miejsce zamieszkania i co jest nam wtedy potrzebne oraz jak zachować się, gdy na nasz teren wkroczy obce wojsko. To jest ten czas, kiedy powinniśmy reagować właściwie i opanować przynajmniej podstawy. A tych uczyli m.in. strażacy czy mundurowi, w tym żołnierze z WOT oraz Pan kapitan  z WKU, który opowiadał o rekrutacji do wojska.

Piknik rozpoczął się Mszą Św. w Kościele w Żelechowie, skąd parada motocyklistów poprowadziła uczestników na miejsce wydarzenia. W programie znalazł się również quiz wiedzy o powszechnej samoobronie ludności, tor sprawnościowy z przeszkodami w , którym chętnie brały udział dzieci   czy konkurs na najciekawszy strój survivalowy. Przez całe popołudnie w Lisówku można było porozmawiać z grupami rekonstrukcyjnymi, które przygotowały specjalne pokazy wyposażenia, umundurowania czy broni z danej epoki, a także krótkie inscenizacje walk. Strzałem w dziesiątkę okazały się również przejażdżki samochodami terenowymi, mini strzelnica AEG czy punkt gastronomiczny, w którym oprócz żabiowolskich dań, serwowano również tradycyjne dania kuchni ukraińskiej takie, jak gołąbki, ucha-zupa rybna  czy czebureki-rumiane pierogi z soczystym mięsem . Całe wydarzenie zakończyło się integracją mieszkańców przy ognisku. Sołtys Janusz Stankiewicz zapowiada że to nie ostatnie takie wydarzenie tego typu zorganizowane przez sołtysów i mieszkańców Lisówka.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Gotowi na wszystko


To może Cię zainteresować: