Samorząd Mazowsza dofinansuje 134 zabytki

Blisko 11 mln zł samorząd województwa przeznaczy na prace remontowe i konserwatorskie w 134 mazowieckich zabytkach. Na liście tej znajdziemy kilka cennych zabytków z naszej okolicy.

Nabór organizowany z myślą o renowacji mazowieckich zabytków kolejny rok z rzędu cieszył się dużym zainteresowaniem. Mimo okresu pandemii, liczba zgłoszeń była rekordowa. Wpłynęło 198 wniosków na łączną kwotę ponad 27 mln zł. Do oceny merytorycznej zakwalifikowało się 166 z nich. Najwięcej wniosków zostało złożonych przez parafie oraz samorządy. Ostatecznie dofinansowanie otrzymały 134 obiekty.

– Znaczna część środków trafi na remonty i prace konserwatorskie w zabytkowych kościołach, ale także rewitalizację parków podworskich czy renowację kamienic – mówi wicemarszałek Wiesław Raboszuk. – Wiele z tych inwestycji to prace ratunkowe, które są konieczne dla zachowania bezcennych elementów architektury.

W ramach naboru można było składać wnioski o dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i budowlanych. Przekazane środki pozwolą na wymianę elementów dachów, okien czy drzwi, renowację tynków czy posadzek oraz nowe instalacje elektryczne, przeciwwłamaniowe i przeciwpożarowe.

Wśród zabytków, które uzyskały wsparcie, są m.in:

  • Pałacyk "Sokoła" w Pruszkowie
  • Pałac Wierusz-Kowalskich w Brwinowie
  • Dwór Bacciarellich w Kaskach

Wnioski mogli składać wszyscy właściciele i posiadacze zabytków wpisanych do rejestru, znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: