W ostatnich dniach władzom Brwinowa udało się rozstrzygnąć przetarg na dokończenie remontu Pałacu Wierusz-Kowalskich. Prace powinny zakończyć się za 10 miesięcy.

W 2015 r. Gmina Brwinów nabyła od SGGW pałac Wierusz-Kowalskich wraz z przyległym terenem, a w lipcu 2017 r. podpisała umowę z wyłonionym w przetargu konsorcjum firm Instal Warszawa S.A. oraz Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków S.A. Wszyscy optymistycznie patrzyli wówczas w przyszłość. Niestety, dość szybko ze strony wykonawcy pojawiły się najpierw opóźnienia, a następnie oczekiwania finansowe znacznie wykraczające poza ustaloną kwotę. Gmina Brwinów prowadziła rozmowy z nadzieją na porozumienie co do spornych kwestii. Niestety, nie przyniosły one pozytywnego rozwiązania problemów. Dlatego też Burmistrz Arkadiusz Kłosiński podjął decyzję o odstąpieniu od umowy z winy wykonawcy.

Termin związany z realizacją projektu powodował, że w kolejnych przetargach firmy składały oferty znacznie przewyższające budżet. Władzom gminy udało się przesunąć termin wykonania projektu i podpisać umowę ze spółką Vera Artis z Lublina.

Pod koniec kwietnia br. Gmina Brwinów podjęła decyzję o rozwiązaniu umowy z wykonawcą remontu. Spowodowane to było coraz większymi problemami z realizacją prac. Za wykonane zadania urząd płacił bezpośrednio podwykonawcom i pojawiła się prośba o aneksowanie terminu zakończenia remontu. Gmina dalej nie mogła czekać, gdyż zagrożone były dotacje unijne i podjęto decyzję o odstąpieniu od umowy.

Po inwentaryzacji obiektu rozpoczęły się procedury przetargowe, w wyniku których wyłoniony został nowy wykonawca. Została nim firma AMAT Zbigniew Hordyj z Warszawy, z którą w poniedziałek podpisana została umowa. Firma ma 10 miesięcy na dokończenie prac, a tych zostało sporo. Do tej pory wykonana została większość prac rozbiórkowych, związanych z izolacją termiczną i wzmocnieniem konstrukcji budynku. Zakończono prace związane z pokryciem dachowym. Do wykonania pozostały prace elewacyjne wraz z dokończeniem wymiany stolarki okiennej i drzwiowej oraz niemal wszystkie prace związane z wykończeniem wnętrza. Do obowiązków firmy należeć będzie też zagospodarowanie terenu.

Mieszkańcy Brwinowa z niecierpliwością czekają na zakończenie realizacji projektu. Miejmy nadzieję, ze tym razem wykonawca stanie na wysokości zadania.


Ten, jak i wiele ciekawych artykułów dostępny jest od środy, 21 października br., w numerze 16 naszej papierowej gazety!

W numerze między innymi:

  • Do trzech razy sztuka - znamy trzeciego wykonawcę remontu brwinowskiego pałacu
  • "Mały Londyn" czy "Mała Wenecja"
  • Epidemia poza kontrolą
  • Nowi honorowi obywatele
  • Ścieżki Wolności 1976 -1989
  • Ścieżką w las?
  • Remiza w Żelechowie już gotowa!
  • Problem ul. Rososzańskiej w Milanówku
  • Z Węgier do Podkowy
Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: