Ten rok zdecydowanie należy do Grodziska Mazowieckiego, gdzie obchodzone będą ważne uroczystości. To nie tylko 500-lecie miasta, ale również 95. rocznica uruchomienia pierwszej kolei elektrycznej w Polsce. Z tej okazji przygotowano szereg atrakcji dla wszystkich chętnych, a w działania włącza się Stowarzyszenie Klub Miłośników EKD/WKD, Spółka WKD i Urząd Miasta.

Pierwsze działania związane z tegorocznymi obchodami 95-lecia kolei są już za nami. W Izbie Tradycji EKD odbywają się kolejne projekty takie, jak wystawy czy realizacja cyklu wywiadów pt. „EKD/WKD – Świadkowie historii”.

Izba zyskuje również nowe eksponaty. Wśród nich wyróżnić możemy gobelin z wizerunkiem wagonów angielskich czy najnowszy nabytek – czoło zabytkowego pojazdu EN94-16 na tle muralu. – Inspiracją do tego pomysłu były identyczne działania w Trójmieście i Bydgoszczy. Pomyśleliśmy, żeby i u nas upamiętnić pojazdy zasłużone w eksploatacji WKD w latach 1972 – 2016. Taka okazja nadarzyła się w 2019 r., gdy akurat złomowanych było kilka jednostek tej serii. Jako Stowarzyszenie wysłaliśmy pismo do zarządu Spółki WKD o wykorzystanie pojazdu jako atrakcji turystycznej przy okazji zbliżających się obchodów 95-lecia. Pomysł został przyjęty. Aż do końca zeszłego roku trwały prace wydziału napraw i utrzymania taboru spółki, które miały na celu dostosowanie kabiny do wyglądu fabrycznego z lat 70. Z naszej strony odbyło się finansowanie pewnych detali. Kabina została zamontowana na jednej ze ścian starej hali przeglądowo-naprawczej EKD, a w późniejszym czasie pojawił się również mural, który kompozycyjnie uzupełnił wizualizację – mówi Maciej Radecki ze Stowarzyszenia Klub Miłośników EKD/WKD. – Warto zwrócić uwagę na kremowo-czerwone malowanie, ozdobne listwy, dwa reflektory i inne detale, a także na film z relacją przejazdu kolejki. Mural plus czoło starej Wukadki robią ogromne wrażenie na wszystkich zwiedzających, dlatego zapraszamy do Izby Tradycji EKD/WKD w środę i niedzielę w trakcie godzin otwarcia.

To jednak nie koniec atrakcji, bo w czerwcu w ramach wspólnego świętowania obchodów 95-lecia WKD i 500-lecia Grodziska Maz. odbędzie się Tydzień Kolei. W programie znajdziemy m.in. wystawę z makietą kolejową, premierę folderu i przewodnika wydanych z okazji jubileuszu, wystawę i spacer śladami EKD/WKD, pokazy filmowe, prelekcje, konkurs wiedzy, prezentacje eksponatów, a na zakończenie Międzynarodowy Jarmark Produktów Regionalnych i piknik, gdzie prezentowane będą m.in. zabytkowe auta. – W najbliższym czasie odbędą się liczne prelekcje tematyczne o historii kolejki, jak i spacery śladami dawnego przebiegu linii EKD/WKD. 28 kwietnia o 18.00 w bibliotece dzielnicy Włochy w Warszawie odbędzie wykład poświęcony historii kolejki, a w maju Spółka i Stowarzyszenie włączą się obchody Nocy Muzeów. Zaplanowaliśmy dzień otwarty na terenie siedziby WKD, zwiedzanie Izby Tradycji, współczesnego taboru i pojazdów zabytkowych, a także inne atrakcje. Informacje na bieżąco można znaleźć na stronach Spółki i Stowarzyszenia – dodaje Maciej Radecki. Przypominamy również, że do 11 grudnia trwa konkurs pt. „Podziel się z nami wspomnieniami o EKD/WKD”.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Wielkie święto „małej” kolei


To może Cię zainteresować: