WuKaDka pierwszym przewoźnikiem kolejowym z „Wirtualnym biletem”

Warszawska Kolej Dojazdowa wdrożyła nowoczesny system sprzedaży biletów i uruchomiła mobilne biletomaty we wszystkich pociągach. Pasażerowie WuKaDki, jako pierwsi na kolei w Polsce, mogą już korzystać z innowacyjnych funkcji sprzedażowych, takich jak możliwość przypisania zakupionych biletów do kart płatniczych czy obsługę biletomatu gestami.

Właśnie zakończyło się wdrażanie nowoczesnego systemu sprzedaży wybranych biletów z oferty WKD poprzez montaż i uruchomienie biletomatów mobilnych we wszystkich pociągach. System dostarczony przez firmę MERA Systemy, został wyposażony w innowacyjne funkcje sprzedażowe, m.in. możliwość przypisania zakupionych biletów do kart płatniczych. Co to oznacza dla pasażera?

W biletomacie mobilnym, zainstalowanym na pokładzie pociągu, pasażer ma możliwość zakupu biletu na dwa sposoby. Pierwszy sposób, już znany pasażerom, to zakup normalnego biletu papierowego przy użyciu karty płatniczej. Drugi sposób, bardziej innowacyjny, polega na wybraniu opcji „Wirtualny bilet”, który będzie przypisany do karty płatniczej.

- WuKaDka jest pierwszym przewoźnikiem kolejowym mającym w swojej ofercie „Wirtualny bilet”. Nowoczesny system sprzedaży biletów MeraGO wdrożony przez WKD zapewni znacznie wyższą jakość świadczonych usług oraz komfort obsługi naszych pasażerów. Nowe, innowacyjne rozwiązania zapewnią dodatkowe usługi, będą w znacznie większym stopniu przyjazne osobom z niepełnosprawnościami a także środowisku naturalnemu, poprzez zakodowanie biletu na karcie płatniczej zamiast papierowego biletu. – powiedział Tomasz Tretter, Członek Zarządu WKD.

W przypadku zakupu tzw. „Wirtualnego biletu” zostanie on opłacony kartą płatniczą i od razu do systemu sprzedażowego zostanie przesłana informacja, że do karty która została użyta do tej płatności jest przypisany wybrany przez pasażera bilet. Przy wyborze tej opcji nie potrzebujemy biletu papierowego – w przypadku kontroli biletów należy przyłożyć do urządzenia kontrolerskiego tą samą kartę płatniczą (karta fizyczna, smartwatch, telefon komórkowy), która była wykorzystywana do zakupu biletu WKD. Karta płatnicza jest wyłącznie identyfikatorem transakcji i na żadnym z etapów kontroli nie ma możliwości jej sklonowania, pobrania pieniędzy czy też dostępu do danych na niej zawartych.

Biletomaty mobilne zainstalowane w pociągach WuKaDki zapewniają podróżnym możliwość zakupu wybranych rodzajów biletów dostępnych w ofercie WKD. Kontrola biletów zapisanych na karcie płatnieczej będzie odbywała poprzez przyłożenie zdefiniowanej wcześniej w e-sklepie karty do urządzenia kontrolerskiego.

Mobilne automaty biletowe zostały w pełni przystosowane do obsługi osób z niepełnosprawnościami w tym osób niedowidzących. Tego typu funkcjonalność została zrealizowana przez wdrożenie mechanizmu obsługi gestami. Funkcja ta polega na tym, że po wybraniu specjalnego trybu w urządzeniu mobilnym, pasażer będzie mógł wybierać bilety za pomocą prostych gestów: przesuwając palcem po ekranie. Każdy wybór będzie sygnalizowany przez biletomat komunikatem głosowym w języku polskim.

W trosce o środowisko naturalne zastosowano technologie pozwalające na zmniejszenie zużycia energii i papieru. Automat wyposażono w szereg urządzeń wewnętrznych o niskim poborze energii. Kolejnym elementem wpływającym pozytywnie na środowisko naturalne jest możliwość ograniczenia zużycia papieru – automatycznie drukowane są wyłącznie sprzedane bilety, natomiast potwierdzenie wydruku wymaga decyzji pasażera. A jeżeli wybieramy opcję zakupu tzw. „Wirtualnego biletu” to w tym wariancie mamy bilet i potwierdzenie jedynie w wersji elektronicznej – najbardziej ekologicznej opcji z możliwych.

Zachęcamy do zakupu „Wirtualnych biletów” oferowanych przez WuKaDkę 😊

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: