W sobotę, 11 października, w Teatrze Letnim Milanowskiego Centrum Kultury, odbyła się Jubileuszowa Uroczystość z okazji 20-lecia Towarzystwa Miłośników Milanówka, jednej z najbardziej zasłużonych dla miasta organizacji pozarządowych. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych Milanówka, wielu jego sympatyków z kraju i zagranicy oraz oczywiście członkowie Stowarzyszenia.
 
Uroczystość była także okazją do promocji najnowszej książki wydanej przez TMM –„Milanówek pamięć i fascynacja”, w której wiele faktów z historii miasta i jego mieszkańców przypomina Andrzej Pettyn i 29 współautorów antologii.

Na wstępie dyrektor Centrum Kultury Aneta Majak podziękowała Andrzejowi Pettynowi za troskę o historię Milanówka i wspaniałą wieloletnią współpracę. Gratulacje i życzenia przekazało Andrzejowi Pettynowi wiele osób, a wśród nich  Burmistrz Jerzy Wysocki – …Krąży Pan wokół Milanówka jak elektron. Życzę dalszych wielu pomysłów, przede wszystkim edytorskich – powiedział Jerzy Wysocki.

W imieniu zespołu redakcyjnego książki „Niepokorni”, o której przed kilkoma dniami pisaliśmy na łamach portalu, gratulacje i życzenia przekazali: Wojciech Hardt, Elżbieta Kubek i Jolanta Louchin. Jolanta Louchin – dyrektor milanowskiego oddziału Państwowego Archiwum w Warszawie, wydawcy Niepokornych i kilku książek o Milanówku, zwróciła uwagę, że nie sposób napisać czegokolwiek o tym mieście, nie odnosząc się do publikacji TMM.
 
Po uczczeniu minutą ciszy zmarłych członków TMM, Andrzej Pettyn przypomniał działania zrealizowane w ciągu 20 lat istnienia Stowarzyszenia, wymieniając: 14 publikacji, pomoc ok. 40 osobom przy pisaniu prac licencjackich i magisterskich a nawet 2 doktorskich, współpracę z MCK i z organizacjami pozarządowymi działającymi nie tylko w Milanówku, promowanie Milanówka w mediach. Wspomniał także o różnego rodzaju inicjatywach, jak np. propozycja nowego (aktualnie obowiązującego) herbu miasta, odznaczania liściem dębu tych, którzy społecznie działają na rzecz miasta i jego mieszkańców, obchodów 100-lecia Milanówka. To bardzo duży skrót, bo lista działań i inicjatyw jest bardzo długa. Kończąc swoje wystąpienie Andrzej Pettyn powiedział - …Chcemy integrować nowych mieszkańców z tymi, którzy mieszkają tu długo. Podtrzymywać więzi emocjonalne z Milanówkiem tych, którzy tu już nie mieszkają…
 
Uroczystość zakończył koncert w wykonaniu członków TMM, wg scenariusza Darka Biernackiego, w którym wystąpili: Elżbieta Siwek (sopran), Dariusz Biernacki (baryton), Capella Milanoviensis w składzie: Gabriela Barkan (tenor), Hanna Makulec (mezzosopran), Maryla Lasia (alt), Maria Wdowiak (sopran) oraz Zuzanna Matuszkiewicz (recytacje) i Alicja Brzeska (akompaniament). W trakcie koncertu usłyszeliśmy między innymi: 2 piosenki z repertuaru Anny German w wykonaniu Elżbiety Siwek i i kilka fraszek autorstwa mieszkańca Milanówka, pana Bogusława Sobola, które wybrał i przeczytał Dariusz Biernacki. Trzy z nich pozwolę sobie przytoczyć:
Wczoraj składał życzenia, dziś szuka kamienia; Wyszedł człowiek za opłotki, a już za nim gonią plotki; Przed wyborami nieaktywnym się zdarza, że podpisy biorą z cmentarza.

Były także podziękowania, które Andrzej Pettyn składał: władzom samorządowym, dyrektor i pracownikom MCK, współpracującym z nim przy wydaniu promowanej książki i wielu, wielu innym, a już poza programem mogliśmy wysłuchać ciekawych wspomnień: Anny Koch, Witolda Koneckiego i Andrzeja Lesienia.

Atmosferę uroczystości przybliżą Państwu zdjęcia zamieszczone w Galerii.
Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: 20-lecie Towarzystwa Miłośników Milanówka


To może Cię zainteresować: