fot. Ewa Kubacka i Michał Inkielman

Białe krzyże - znaczące groby Polaków, którzy zginęli nie tylko pod Monte Casino, ale i w innych miejscach, tam gdzie walczyli o wolność. Jest ich wiele. Są one również w Milanówku. Groby powstańców i cywilów, którzy wraz z warszawskimi szpitalami byli ewakuowani z płonącej Warszawy do Milanówka. To przed rzędami białych krzyży spotykają się mieszkańcy Milanówka, by w Godzinie „W” oddać hołd nie tylko tym, którzy zginęli, ale również tym, którzy jeszcze są wśród nas.

To właśnie na milanowskim cmentarzu, w godzinie „W” rozpoczynają się zwykle uroczystości związane z obchodami kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego. Tak było i w tym roku. Sztandary, syreny, baczność, zapalone znicze i przejmująca cisza. A potem złożenie wiązanek biało-czerwonych kwiatów przez władze samorządowe, młodzież szkolną, harcerzy, organizacje pozarządowe, a nawet przedszkolaków. Uroczystość na cmentarzu zakończyło patriotyczne przemówienie burmistrza Piotra Remiszewskiego. To dobrze, że w uroczystości bierze udział coraz więcej dzieci i młodzieży. Na zdjęciach z tego miejsca, które zamieściliśmy w Galerii, zwracamy uwagę właśnie na młode pokolenie Polaków, wychowywanych w duchu poszanowania dla naszej niełatwej historii.

Zebrani na cmentarzu udali się następnie do kościoła pod wezwaniem św. Jadwigi na mszę świętą. Homilię wygłosił proboszcz tutejszej parafii ks. Grzegorz Jaszczyk  Modlimy się za poległych – powiedział, ale i za odpowiedzialne zachowanie, w trosce o Ojczyznę…W ten dzień, 1-go sierpnia, Polska była zredukowana do Warszawy… Samotna wśród dwóch totalitarnych potęg…Naszej modlitwie towarzyszy relikwia, flaga wyniesiona z Powstania. W homilii nawiązał również do roli Polski jako przedmurza chrześcijaństwa w Europie.

Po mszy św. miało miejsce otwarcie wystawy „Powstanie Warszawskie 75. Rocznica”, zorganizowanej w budynku plebanii, przez  Stowarzyszenie Razem dla Milanówka, przy finansowym wsparciu z budżetu miasta. Na wystawie zgromadzono wiele eksponatów pochodzących z prywatnych zbiorów. Kustoszem wystawy jest pan Marek Ziarkowski. Wystawa będzie czynna codziennie, do 18 sierpnia. Zachęcamy do jej odwiedzenia.

O godz.20 rozpoczął się na Placu im. Stefana Starzyńskiego wyjątkowy koncert „Powidoki Powstania Warszawskiego” – muzyczny projekt zrealizowany przez Ygora Przebindowskiego, pod patronatem Muzeum Powstania Warszawskiego. Tytuły poszczególnych utworów to wybrane i opowiedziane na nowo tragiczne dni walczącej stolicy. Podczas koncertu usłyszeliśmy między innymi: Rzeź Woli, Kołysankę Gęsiówka ale i Kawiarnię na ul. Francuskiej. Bo przecież, poza tymi tragicznymi wydarzeniami okupionymi krwią, jak powiedział na wstępie burmistrz Piotr Remiszewski witając artystów i zebranych na koncercie, toczyło się normalne życie. Utworom towarzyszyły wyświetlane zdjęcia, udostępnione przez Muzeum Powstania Warszawskiego, a w klimat poszczególnych utworów wprowadzał ich kompozytor – Ygor Przebindowski.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Czy widzisz ten rząd białych krzyży?


To może Cię zainteresować: