W niedzielę, 16 lutego 2014 r., w przeddzień 50 rocznicy śmierci Jana Szczepkowskiego, rzeźbiarza związanego przez wiele lat z Milanówkiem, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta przy ul. Spacerowej została otwarta wystawa rzeźb, projektów oraz fotografii obiektów, prezentująca styl Art  Deco w twórczości artysty.
 
Wernisaż poprzedziła msza święta w intencji Jana Szczepkowskiego w kościele św. Jadwigi Śląskiej, podczas której proboszcz Stanisław Golba, po homilii, przypomniał życiorys Jana Szczepkowskiego.
 
Wernisaż zgromadził wielu mieszkańców Milanówka, a także mieszkańców Podkowy Leśniej i Grodziska Mazowieckiego. Licznie zgromadzonych gości powitała Aneta Majak, dyrektor Milanowskiego Centrum Kultury – organizatora wystawy.
 
Następnie Burmistrz Jerzy Wysocki w krótkim wystąpieniu przypomniał, że 127 dzieł Jana Szczepkowskiego miasto otrzymało od spadkobierców rzeźbiarza w momencie zakupu willi Waleria, w której Jan Szczepkowski tworzył przez wiele lat. Wspomniał również o problemach z uzyskaniem dofinansowania rewitalizacji willi i o współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz z Sejmem RP przy renowacji płaskorzeźb. Podziękowania skierował do nieobecnego na wernisażu dr Janusza Smazy, który wraz ze studentami pomagał przy renowacji rzeźb. Kończąc, stwierdził, że jest pod wrażeniem profesjonalizmu, z jakim została zorganizowana wystawa.
 
Po wystąpieniu burmistrza dyrektor Aneta Majak powitała obecną na wystawie wnuczkę rzeźbiarza, panią Ewę Mickiewicz. Poinformowała ponadto, że początkowo organizacją wystawy był zainteresowany Sejm i to dla niego został opracowany scenariusz wystawy przez panią Katarzynę Chrudzimską-Uherę, historyka sztuki. Sugestię dotyczącą poświęcenia wystawy twórczości artysty z okresu międzywojennego – stylowi Art Deco, przekazała pani Ewa Januszewska. Sejm wycofał się z realizacji swojego pomysłu, a scenariusz został wykorzystany przy organizacji tej wystawy. Wystawa będzie czynna przez 3 tygodnie. Następnie zgromadzone na niej eksponaty zostaną przewiezione do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, gdzie jest przygotowywana monograficzna wystawy poświęcona twórczości Jana Szczepkowskiego. Jej otwarcie planowane jest w czerwcu.
 
Twórczość Jana Szczepkowskiego przybliżyła zebranym pani Bożena Pysiewicz z Muzeum Narodowego, podkreślając, że rzeźbiarz jest głównie kojarzony z polską odmianą Art Deco, charakteryzującą się: geometryczną formą, dekoracyjnością i abstrakcyjnością kształtów, oryginalną techniką głębokich żłobień i ostrych cięć.
 
Część oficjalną zakończył koncert.
 
Komisarzem wystawy jest Małgorzata Krasna-Korycińska, która również opracowała tekst ładnie wydanego katalogu. Projekty graficzne przygotowała Aneta Majak.
Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Otwarcie wystawy "Jan Szczepkowski Art Deco"


To może Cię zainteresować: