W dniu 28 czerwca, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, miał miejsce wernisaż Wystawy Jubileuszowej z okazji 50. rocznicy śmierci Jana Szczepkowskiego (1878-1964), który przez wiele lat mieszkał i tworzył w willi „Waleria” w Milanówku. Wystawa została zorganizowana pod Honorowym Patronatem Marszałka Sejmu RP -  Ewy Kopacz.

Na wystawie zlokalizowanej w Muzeum Rzeźby Współczesnej, zorganizowanej przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (CRP), przy współpracy Gminy Milanówek, Milanowskiego Centrum Kultury i Fundacji im. Jana Szczepkowskiego w Milanówku, zgromadzono wiele rzeźb:  z okresu Młodej Polski (20), z okresu Dwudziestolecia międzywojennego (24), z okresu II wojny Światowej i lat powojennych (10), a także wyroby sztuki użytkowej (25), oraz jeden model i jedną makietę.

Eksponaty pochodzą z Muzeum Narodowego w Krakowie, z Muzeum Narodowego w Warszawie, z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, z Muzeum Mazowieckiego w Płocku oraz ze zbiorów będących własnością Gminy Milanówek i Fundacji im. Jana Szczepkowskiego.

„Jubileuszowa wystawa w Orońsku obrała za cel ukazanie Szczepkowskiego jako artysty wszechstronnego, sięgającego z równą swobodą do tradycyjnych technik i materiałów rzeźbiarskich, takich jak drewno czy brąz, jak do sztuk użytkowych – ceramiki czy meblarstwa” napisała we wstępie do albumu poświęconego Artyście i jego twórczości Monika Bartoszek – komisarz wystawy.

Licznie zebranych na wernisażu, w tym dużą grupę z Milanówka, powitał Dyrektor CRP Jan Gagacki. List skierowany do zebranych  odczytała  Anna Białkowska, reprezentująca Marszałek Sejmu Ewę Kopacz. Następnie głos zabrali: komisarz wystawy- Monika Bartoszek, wnuczka Jana Szczepkowskiego – Ewa Mickiewicz i Burmistrz Milanówka  - Jerzy Wysocki.

Wystawa będzie czynna do 21 września. Gorąco zachęcam do jej odwiedzenia, a tymczasem zapraszam do Galerii.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Jan Szczepkowski w Orońsku


To może Cię zainteresować: