Kulturowe porozumienie za drzwiami WC

Na stronie  internetowej Milanówka widnieje bardzo ciekawa informacja. Przedstawiciele trzech samorządów: Brwinowa, Milanówka i Podkowy Leśnej podpiszą 11. czerwca br. o godz. 17.30 umowę o współdziałaniu, powołującą do życia Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów. Na miejsce podpisania tego ważnego porozumienia partnerzy wybrali kompleks willowo-parkowy Turczynek -symboliczne miejsce leżące między trzema gminami.

…Zespół willowo-parkowy Turczynek, to niewykorzystany wciąż potencjał, drzemiący w tym wyjątkowym kompleksie, stanowiącym dziedzictwo kulturowe o ponadglobalnym charakterze. To cytat  z informacji o tym ważnym wydarzeniu.

W środę, 9 czerwca, koło południa pojechałem, by sprawdzić, jak przygotowano obiekt do tej uroczystości. Na szczęście zdążyłem przed burzą i ulewnym deszczem.

Na chodnikach pozmiatane kupki śmieci, dookoła wysoka trawa i chaszcze. Nie to jednak budzi grozę. Otóż w  tym szczególnie mokrym roku  gdy z nieba leją się strugi deszczu, na obu budynkach są pourywane rynny. Woda leje się pod fundamenty z różnych wysokości.

W drugiej willi w oknach wychodzących na taras widać wybite szyby, zatkane niezbyt dokładnie drzwiami od ...WC z czasów, gdy był tam szpital. Na tarasie porozbijane szkło, przy drugiej willi sterta potłuczonych butelek.

Patrząc na ten smutny widok, ma się wątpliwości, czy miasto wie, jak dbać o "wyjątkowy kompleks stanowiący dziedzictwo kulturowe", który stał się jego własnością dwa lata temu.

Przedłużone rynny odprowadzające wodę od fundamentów założyło jeszcze starostwo. Szyby też nie były powybijane. Podobno obiekt jest chroniony, więc gdzie zabezpieczenie przed dewastacją?

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: