W sobotni wieczór, rozpoczynający Noc Muzeów, w Milanowskim Centrum Kultury odbył się niezwykły koncert, na który do wspólnego muzykowania zaprosili mieszkańców Milanówka i okolic - Stasiek Wiśniewski i Darek Biernacki. Panowie „Z malowanej skrzyni” wyjęli bardzo wiele pięknych piosenek ludowych.  Przyznają, że wzorując się na Polskiej Kapeli Ludowej założonej przez Feliksa Dzierżanowskiego, pragną powrócić do tej tradycji w serii koncertów, przybliżyć i przypomnieć utwory z różnych stron Polski.
 
Koncert składał się z dwóch części i był bardzo udaną inauguracją szczytnego przedsięwzięcia. W pierwszej części wystąpił Darek Biernacki i CAPELLA MILANOVIENSIS, zaś w drugiej Stasiek Wiśniewski z nauczycielskim zespołem VIVA  LA MUSICA, istniejącym przy ZNP w Grodzisku Mazowieckim. Na fortepianie akompaniowała Elżbieta Bartosik.
Licznie zgromadzona publiczność usłyszała wiele pięknych piosenek, m.inn. : "Lniany ręcznik", "Walczyk Kurpiowski", "Czerwone jagody", "Hej, tam pod lasem", "Wisła moja". Gromkimi brawami nagradzała artystów. Włączyła się również do wspólnego śpiewania. Odśpiewana przez wszystkich piosenka „Góralu czy ci nie żal”, odebrana została przeze mnie w sposób szczególny.

W Milanówku  nie mamy żadnego muzeum. Przed kilku laty pojawiła się nadzieja na to, że w zakupionej willi Waleria powstanie Muzeum Jana Szczepkowskiego, Muzeum Milanówka i może jakiś fragment Muzeum Jedwabiu. Niestety, jak wynika z relacji osób uczestniczących w ostatnim posiedzeniu Komisji Kultury, które były na kolejnej wizji lokalnej w tym obiekcie, willa niszczeje w szybkim tempie, a wraz z nią pozostawione rzeźby Jana Szczepkowskiego. Kilka w mocno zawilgoconych piwnicach.

Tak, żal…Dobrze, że gorycz utraconych nadziei wspaniałym występem osłodzili nam artyści, którzy wystąpili społecznie.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Raz na ludowo – w Milanowskim Centrum Kultury


To może Cię zainteresować: