Poziom i jakość świadczonych usług w jednostkach edukacyjnych jest jednym z priorytetów w rozwoju Podkowy Leśnej. Kilka lat temu rozbudowano szkołę. Teraz czas na budowę nowego przedszkola.

Podkowiańskie przedszkole wybudowane na przełomie lat 80 i 90 ubiegłego stulecia było u kresu swoich możliwości. Od dłuższego czasu, każda kontrola straży pożarnej, nadzoru budowlanego czy służb sanitarnych mogła skończyć się decyzją o natychmiastowym wyłączeniu budynku z użytkowania. Dlatego w 2018 r. zlecono opracowanie projektu budowy nowego przedszkola, który – wykonany przez firmę Bjerg Arkitektur – zdobył wyróżnienie w konkursie PLGBC Green Building Awards 2019 w kategorii Najlepszy projekt ekologiczny.

Przetarg na rozbiórkę i budowę ekologicznego, nowego przedszkola w Podkowie Leśnej w technologii pasywnej wygrała firma Climatic, która jest potentatem na rynku, nie tylko krajowym, w budowie obiektów modułowych i prefabrykowanych. Przedszkole w wysokim standardzie energetycznym, zaprojektowane jest z faktyczną dbałością o wysoką jakość i funkcjonalność obiektu, o powierzchni użytkowej 1488 m². Przewidywane koszty funkcjonowania nowego przedszkola będą o 60% niższe niż obecnego. Koszt budowy przedszkola wyniesie 11 898 612 zł.
W przedszkolu powstanie 7 sal, w tym dwie podzielone specjalną, składaną ścianą, aby w razie potrzeby szybko zaaranżować większą przestrzeń mogąca pomieścić całą społeczność maluchów z rodzicami. Pomyślano także o dzieciach młodszych, dlatego jeden z oddziałów przystosowany będzie na potrzeby dzieci w wieku przed przedszkolnym.

Obecnie w Podkowie Leśnej mieszka ponad 130 dzieci w wieku przedszkolnym. Wiele podkowiańskich maluchów chodziło do innych placówek z różnych względów, także z  uwagi na stan starego budynku przedszkola publicznego. Dopłacamy do tych placówek. Każda prognoza demograficzna pokazuje utrzymanie się tej liczby dzieci, a dla miasta jest jak najbardziej korzystne pozyskiwanie nowych mieszkańców.  Placówki edukacyjne, w tym przedszkole są  magnesem i wyznacznikiem chęci sprowadzenia i rozliczania się w danym miejscu.

Prace rozbiórkowe starego budynku rozpoczęły się w pierwszych dniach lipca br. Nowy budynek powinien stanąć jeszcze w listopadzie. Odbiory i formalne zakończenie budowy powinny zakończyć się do 30 czerwca 2021 r. Nie jest jednak wykluczone, że cały proces budowy zakończy się do 30 marca 2021 r.

Na czas budowy nowego przedszkola dzieci zostały przeniesione do budynku szkoły podstawowej przy Jana Pawła II.

Miasto Podkowa Leśna z racji różnych uwarunkowań, w tym tak zwanego wskaźnika dochodowości „G”, ma utrudniony dostęp do środków zewnętrznych i dotacji. Gminie z budżetem przekraczającym 30 mln złotych trudno jest ze środków własnych zrealizować 12 mln inwestycję. Na budowę udało się pozyskać pożyczkę energetyczną ze środków Funduszu Powierniczego Województwa Mazowieckiego z Mazowieckim Regionalnym Funduszem Pożyczkowym Sp. z o.o.

Pożyczka w wysokości 10.000.000 zł umożliwi realizację jednej z kluczowych inwestycji miasta. Preferencyjne warunki pożyczki pozwoliły miastu na racjonalne obciążenie budżetu. Oprocentowanie jest stałe w całym dwudziestoletnim okresie spłaty w wysokości 0,22 % w skali roku. Pożyczka wypłacana będzie w transzach zgodnie z postępem robót budowlanych.

Artur Tusiński
Burmistrz Miasta Podkowa Leśna

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: