W piątkowe popołudnie, 10 lipca 2020 roku, w Przedszkolu Miejskim im. Krasnala Hałabały w Podkowie Leśnej, odbył się pożegnalny piknik rodzinny. Dzieci nie żegnały się jednak ze swoimi nauczycielkami, a ze starym budynkiem. Nowy powstanie w tym samym miejscu, w ekspresowym tempie, w supernowoczesnej i ekologicznej technologii. Koszt inwestycji to blisko 12 milionów złotych.

Na małych gości czekał podwieczorek, zabawy animacyjne i dmuchańce. Każde z wchodzących na teren przedszkola dzieci otrzymywało kupony. Dwa z nich zostały wylosowane w dalszej części imprezy, która była utrzymana w piknikowej atmosferze. Uczestnicy zabawy cieszyli się z wygranych małych zabawkowych koparek. To swoisty symbol, bo właśnie przekazano plac budowy przedstawicielowi wykonawcy nowego obiektu.

Zapytaliśmy burmistrza Miasta Ogrodu Podkowa Leśna o wspomnienia z dzieciństwa.
Pierwszego dnia, kiedy mój starszy brat poszedł do przedszkola, kazali mu leżakować. Nie wytrzymał, zbuntował się i babcia stwierdziła, że zastąpi nauczycielkę przedszkola. Wychowywaliśmy się w dużym ogrodzie, a w domach dookoła było jeszcze kilkoro dzieci i moje dzieciństwo było nieskrępowaną, ciągłą zabawą, ale bez przedszkola – mówił z uśmiechem Artur Tusiński. – Wiem, że przedszkole jest, kto wie, czy nie ważniejszym okresem dla dzieci, niż cała szkoła. Przedszkole to jest ten etap, kiedy jesteśmy chyba najbardziej wszystkiego chłonni. Od jakości otoczenia, uczuć, emocji, bardzo dużo zależy.

W miejsce obecnego przedszkola powstanie obiekt posiadający w pełni automatyczny system sterowania, wyposażony m.in. w panele fotowoltaiczne na dachu i pompy ciepła.
W budynku budowanym w technologii pasywnej jest maksymalnie zredukowane zapotrzebowanie na energię, wentylację i ogrzewanie. Jego bryła jest tak zoptymalizowana, by w zimie uzyskać jak najwięcej pasywnego ciepła słonecznego, a w lecie, żeby się nie przegrzewać – opowiadał architekt Mateusz Płoszaj-Mazurek z firmy Bjerg Arkitektur, jeden z projektantów nowej placówki – Będzie więcej przestrzeni dla dzieci, bryła jest przesunięta maksymalnie na północny wschód, żeby oddać jak najwięcej powierzchni od strony południowej i zachodniej.  

Nowoczesna technologia i ekologiczne rozwiązania to nie wszystko, co podkowiański magistrat szykuje dla dzieci żegnających się ze starymi murami.
Chcielibyśmy w nowym przedszkolu zaproponować rozpoczęcie nauki w formule placówki dwujęzycznej. Potem byłoby to kontynuowane w naszej szkole – mówił Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej. – To może być bardzo ciekawy punkt w Podkowie Leśnej dla rodziców i osób, które chcą sprowadzić się do naszego miasta, a wiele osób wybiera Podkowę Leśną ze względu na poziom edukacji. Chcielibyśmy to wzmocnić.

Nowy budynek przy ul. Miejskiej 7 zostanie złożony ze specjalnych modułów i dzięki temu powstanie w znacznie krótszym czasie, niż obiekty budowane w sposób tradycyjny. Podkowiańskie przedszkolaki z otwarcia placówki będą cieszyć się już we wrześniu 2021 roku.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Pożegnanie starego przedszkola


To może Cię zainteresować: