8 maja obchodzimy ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Od wielu lat rozpoczyna on Tydzień Bibliotek. To dobra okazja do przyjrzenia się danym z najnowszego raportu o stanie czytelnictwa, który został opublikowany pod koniec kwietnia br. przez Bibliotekę Narodową.

Na zadawane od blisko trzech dekad pytanie o czytanie w całości lub fragmencie co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie, twierdząco odpowiedziało 42% respondentów. To najlepszy wynik od sześciu lat. Oznacza wzrost o 3% w skali roku i o 5% w skali dwóch lat. Na razie można mówić o powodach do ostrożnego optymizmu, choć do poziomu wskaźników z początku XXI wieku jeszcze daleko.

Jako podstawowe źródła pozyskiwania książek czytelnicy wskazali: zakup (45%, wzrost o 4%), pożyczenie od znajomego (32%, spadek o 3%), prezent (34%, wzrost o 3%). Na następnych pozycjach znalazło się wypożyczenie z bibliotek (23%) i własny księgozbiór (20%). Zauważalny jest relatywnie wysoki odsetek czytelników korzystających z książek udostępnianych w formie streamingu w ramach opłaty abonamentowej (28%).

Tak jak w poprzednich latach, przy czym w 2020 roku widać to jeszcze wyraźniej, lektura książek jest domeną kobiet. Kobiety czytają częściej niż mężczyźni (odpowiednio 51% i 33%), wśród kobiet większa jest również grupa osób czytających najintensywniej – co najmniej 7 książek w ciągu roku przeczytało 15% z nich (w przypadku mężczyzn odsetek ten wynosi 7%). Nie bez znaczenia jest tu fakt, że także wśród osób z wyższym wykształceniem przeważają kobiety.

Najczęściej czytana jest tzw. literatura sensacyjno-kryminalna (24%), popularna (20%), ale też biografie, wspomnienia czy książki historyczne dotyczące XX wieku (19%).

Zachęcamy naszych Czytelników, do obejrzenia galerii. Znajdziecie w niej tabelę mówiącą o tym, który z polskich autorów w 2020 roku był najpoczytniejszy, a cały raport „Stan czytelnictwa w Polsce w 2020 roku” dostępny jest na stronie Biblioteki Narodowej.

Wszystkim pracownikom bibliotek z okazji ich święta życzymy wszystkiego najlepszego!

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: 8 maja - Dzień Bibliotekarza i Bibliotek


To może Cię zainteresować: