Czytelnicy papierowej „Obiektywnej” już wiedzą, że rozszerzyliśmy zasięg naszej gazety o kolejny powiat. Oprócz dostarczania informacji z regionu, chcemy również przekazywać obiektywną wiedzę. Obiektywną, czyli taką, która ma potwierdzenie w badaniach naukowych. Chcąc wypełnić lukę w dostępie do rzetelnej edukacji w zakresie zdrowia psychicznego, uruchamiamy nowy dział: PSYCHOLOGIA.

8 milionów obywateli naszego kraju cierpi na różnego rodzaju problemy i zaburzenia psychiczne. To aż jedna czwarta Polaków, a statystyki nie uwzględniają dzieci i młodzieży. Wówczas – jak szacuje Instytut Psychiatrii i Neurologii – liczba ta wzrosłaby do 12 milionów. Wiemy, że wiedza psychologiczna może pozytywnie wpływać na jakość życia, umożliwiając zmianę destrukcyjnych nawyków, znajdowanie konstruktywnych rozwiązań w trudnych sytuacjach oraz lepsze rozumienie siebie w relacji z innymi.

Upowszechniając wyniki badań, tłumacząc zjawiska z dziedziny psychologii, opisując kampanie społeczne instytucji, które od lat zajmują się tematem zdrowia, chcemy rozprawiać się z mitami i stygmatyzacją osób chorujących. Zależy nam bowiem, aby budować społeczeństwo obywatelskie, czyli aktywne, świadome zagrożeń i szans.  

Autorami publikacji naszego nowego działu będą studenci psychologii warszawskich uczelni. Chcemy też dotrzeć do praktyków: czynnych zawodowo psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów. Nasi dziennikarze zapytają specjalistów z dziedziny zdrowia psychicznego, z jakimi problemami zgłaszają się do nich pacjenci i co robić, gdy nasze przejściowe kłopoty, okazują się być znacznie poważniejsze, niż myśleliśmy. Innymi słowy: kiedy chwilowa niedyspozycja, może stać się powodem do odwiedzenia gabinetu psychologicznego. Pokażemy też różne podejścia psychoterapeutyczne, nurty, w których prowadzona jest pomoc osobom w kryzysie. Będziemy także reagować na to, co „tu i teraz”. Stąd już jutro pojawi się pierwsza publikacja. Będzie ona dotyczyć negatywnych doświadczeń młodzieży w trakcie pandemii w świetle badania przeprowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

Nieodzownym elementem artykułów działu PSYCHOLOGIA będzie umieszczona pod każdym z nich książka adresowa instytucji, które pomagają w sytuacjach kryzysowych.

Zachęcamy psychologów i psychoterapeutów do dzielenia się z nami doświadczeniami z gabinetu na łamach działu PSYCHOLOGIA. Na Wasze zgłoszenia czekamy pod adresem: jacek@obiektywna.pl. Wierzymy, że z tej samej skrzynki mailowej skorzystają również nasi Czytelnicy przesyłając propozycje tematów kolejnych artykułów.

Zastrzegamy: lektura naszych artykułów nie może zastąpić porady u specjalisty!

Dobrze wiemy, że wszystko, o czym przeczytaliście to bardzo ambitne plany. Chcemy podjąć to wyzwanie. Zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy pierwszą redakcją w naszym regionie, która zdecydowała się na tego typu inicjatywę. Ale kto, jak nie my?

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: