23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Celem obchodów jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń z nią związanych. Co najmniej dwukrotnie wzrosła liczba Polaków zmagających się z depresją, a Polska jest krajem z najwyższym na świecie poziomem niepokoju wywołanego pandemią.

Osobom chorującym na depresję towarzyszy smutek, tracą radość i poczucie sensu życia, pojawia się rezygnacja i pesymizm, odsuwają się od innych i zamykają w sobie. Mimo, że depresja to realne cierpienie, przez wielu jest bagatelizowana i sprowadzana do chwilowej fanaberii lub lenistwa.

Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 do podstawowych klinicznych objawów pierwszego epizodu depresyjnego należą:
obniżony nastrój pojawiający się rano i utrzymujący się przez większą część dnia, prawie codziennie, niezależnie od okoliczności;
poczucie smutku i przygnębienia;
utrata zainteresowania działaniami, które zazwyczaj sprawiają przyjemność, lub zanik odczuwania przyjemności – tak zwana anhedonia, czyli zobojętnienie emocjonalne;
osłabienie energii lub szybsze męczenie się.

Ważne są również objawy dodatkowe:
1. zaburzenia snu (najbardziej typowe – wczesne budzenie się);
2. myśli samobójcze;
3. problemy z pamięcią i koncentracją uwagi;
4. utrata wiary w siebie i/lub pozytywnej samooceny;
5. poczucie winy (nadmierne i zwykle nieuzasadnione);
6. spowolnienie psychoruchowe (rzadziej pobudzenie);
7. zmiany łaknienia i masy ciała (częstsze zmniejszenie apetytu niż zwiększenie).

Aby można było zdiagnozować depresję, muszą pojawić się przynajmniej dwa podstawowe objawy tej choroby oraz minimum dwa objawy dodatkowe, spośród wymienionych powyżej. Ponadto objawy te powinny utrzymywać się przynajmniej przez dwa tygodnie, a dana osoba wcześniej nie mogła cierpieć na manię (lub hipomanię). Depresja objawia się bowiem obniżeniem, a mania – podwyższeniem nastroju. Epizodom maniakalnym towarzyszą: pobudzenie, nadmierna aktywność, a czasem również wybuchy agresji. W takiej sytuacji diagnozuje się zaburzenia afektywne dwubiegunowe, czyli występujące naprzemiennie depresję i manię. Pacjent, który nie doświadcza manii, a jedynie depresję, usłyszy diagnozę: zaburzenia afektywne jednobiegunowe.

Zgodnie z danymi Institute for Health Metrics and Evaluation w Polsce w 2017 r. na depresję chorowało 1 mln osób. W 2018 r. w Polsce 1,28 mln osób zrealizowało receptę na leki przeciwdepresyjne, zrefundowane przez NFZ (stosowane w depresji, ale również m.in. w zaburzeniach lękowych i innych zaburzeniach psychicznych) – czytamy na stronie pacjent.gov.pl prowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia

W Polsce odnotowano też 35% wzrost liczby pacjentów realizujących recepty w latach 2013–2018, a wśród osób poniżej 18 roku życia, dla których zrealizowano recepty na refundowane leki przeciwdepresyjne w 2018 r. w porównaniu do 2013 r. wynosi aż 113%.

Światowa Organizacja Zdrowia wskazywała, że za 10 lat depresja będzie czołową chorobą, z którą zmaga się ludzkość. Myślę, że to pandemia znacząco przyśpieszy ten proces i nie jest kwestią 10 lat, ale kilku, a być może nawet tego roku – mówi Anna Morawska-Borowiec, prezes Fundacji „Twarze depresji”.

Jak czytamy na stronie Fundacji: Celem naszej kampanii jest wzrost świadomości o leczeniu depresji i zachęcenie Polaków do tego, by skorzystali z pomocy specjalistów – bez obaw o stygmatyzację. Walczymy ze stereotypami związanymi z tą chorobą od lat i wciąż mamy jeszcze wiele do zrobienia.

Organizatorami tegorocznej edycji kampanii są: Fundacja „Twarze depresji”, Forum Przeciw Depresji i Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych; patronami honorowymi: Krajowy Konsultant w Dziedzinie Psychiatrii i Lasy Państwowe.

Autor artykułu korzystał m.in. z materiałów Fundacji "Twarze depresji".

Gdzie szukać pomocy?

 

Antydepresyjny Telefon Zaufania (22) 484 88 01
Prowadzi go Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi. Dni i godziny na przestrzeni lat się zmieniały, dlatego najlepiej sprawdzić szczegóły na stronie: stopdepresji.pl

Telefon Forum Przeciwko Depresji (22) 594 91 00
Czynny jest w każdą środę i czwartek od 17.00 do 19.00 (koszt połączenia wg taryfy operatora telefonicznego). Więcej o projekcie na stronie: Forum Przeciw Depresji

Telefon zaufania dla dzieci 116 111
To pierwszy bezpłatny i ogólnopolski telefon zaufania dla młodych ludzi, który prowadzi Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę”. Z konsultantami Telefonu Zaufania 116 111 można się podzielić swoimi troskami i problemami. To często dla wielu młodych osób pierwsza szansa na powiedzenie o swoich problemach, m.in. depresji, samookaleczeniach czy obniżonym nastroju, i uzyskanie wsparcia w trudnych chwilach.

Całodobowy Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 800 080 222
Projekt prowadzi Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.

Telefon dla Rodziców i Nauczycieli 800 100 100
Telefon prowadzi Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę”. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna oraz online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania.
Więcej informacji: www.800100100.pl.

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 121 212  
Telefon jest bezpłatny i czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Każdy, kto zadzwoni po godzinie 20.00 lub w dni wolne od pracy może przedstawić swój problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania na pewno oddzwoni.  Pod numer interwencyjny również osoby dorosłe mogą zgłaszać problemy dzieci. Więcej informacji znajdziecie na stronie Biura Rzecznika Praw Dziecka.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją


To może Cię zainteresować: