Opublikowana została najnowsza edycja Rankingu Finansowego Samorządów. Jak kształtują się pozycje okolicznych samorządów? Niektóre z nich bardzo pozytywnie zaskakują!

Opracowanie oparte na zestawieniu parametrów finansowych obejmuje wszystkie jednostki samorządu terytorialnego. Naukowcy zbadali ich sposób gospodarowania pieniędzmi przez korzystając z oficjalnych sprawozdań finansowych, jakie samorządy składają do Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Dla celów metodologicznych został zbudowany syntetyczny indeks będący pochodną siedmiu składników: udziału dochodów własnych samorządu w dochodach ogółem, relacji nadwyżki operacyjnej do dochodów, udziału wydatków inwestycyjnych w wydatkach, obciążenia wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń, udziału środków europejskich w wydatkach, relacji zobowiązań do dochodów oraz udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.

Jakie pozycje zajęły okoliczne samorządy? W swojej kategorii liderem jest Podkowa Leśna. Bardzo wysokie miejsca otrzymał powiat pruszkowski oraz gmina Brwinów i Michałowice. Jak kształtują się pozycje innych?

Pozycje w kategorii powiaty ziemskie
4. powiat pruszkowski
7. powiat warszawski-zachodni
34. powiat grodziski
133 powiat żyrardowski

Gminy miejskie
1. Podkowa Leśna
49. Pruszków
62. Milanówek
178. Piastów

Gminy miejsko-wiejskie
5. Brwinów
23. Grodzisk Mazowiecki

Gminy wiejskie
9. Michałowice
154. Raszyn
202. Nadarzyn
271. Jaktorów
430. Żabia Wola
861. Baranów

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: