Co nowego w komunikacji autobusowej?

To już drugi rok, w którym po ulicach 12 gmin naszego regionu jeżdżą żółto-czerwone autobusy z logiem GPA - Związku Powiatowo-Gminnego Grodziskie Przewozy Autobusowe - organizatora transportu publicznego. Jakie zmiany w komunikacji czekają nas w tym roku?

W jednym z poprzednich numerów informowaliśmy, że pod koniec zeszłego roku GPA otrzymało 22 mln zł dofinansowania na realizację przewozów autobusowych. Kwota ta jest najwyższym dofinansowaniem przyznanym nie tylko na Mazowszu, ale i w całej Polsce. Jak tłumaczył nam Marek Wieżbicki – Starosta Grodziski i Prezes Zarządu GPA: – Najlepszym miernikiem do oceny przewozów są dane ze sprzedaży biletów. W 2022 r. analizowaliśmy wykorzystanie przez pasażerów każdej linii autobusowej. Widzimy, że na całej sieci systematycznie rośnie liczba pasażerów. Na początku 2022 r. autobusy przewoziły ok. 90 tys. pasażerów miesięcznie. Obecnie to już ok. 230 tys. pasażerów miesięcznie. W całym 2022 r. sprzedano niemal milion biletów jednorazowych w autobusach. Zwraca także uwagę fakt szybko rosnącej liczby sprzedawanych biletów miesięcznych. Z obserwacji, które prowadzimy, wynika, że do autobusów przesiadają się kolejni kierowcy samochodów. Dzięki atrakcyjnej ofercie przewozowej mieszkańcy coraz liczniej wybierają przejazdy autobusami, które są zdecydowanie tańszą i okazują się zarazem dobrą i wygodną alternatywą dla użytkowania aut osobowych.

Rok 2023 obfituje w wiele zmian podnoszących jakość komunikacji autobusowej dla mieszkańców. Do najważniejszych z nich należą:

Zmiany tras linii autobusowych

Największą uwagę zwraca wydłużona linia 63 – nowe bezpośrednie połączenie Grodziska Mazowieckiego, Adamowizny, Osowca i Żabiej Woli z Nadarzynem, Jankami i Warszawą. Od pierwszych dni stycznia linia ta cieszy się sporym zainteresowaniem. GPA uruchomiło dużą liczbę kursów – 37 dziennie w dni robocze i 20 dziennie w soboty, niedziele i święta.

Ważną zmianą jest także wydłużenie linii 17 do Rynku w Brwinowie. Linia łączy teraz 3 miasta: Grodzisk Maz., Milanówek i Brwinów, zapewniając dowozy do stacji kolejowych oraz lokalne połączenie dla mieszkańców. Na tej linii także uruchomiono dużo kursów – 37 dziennie w dni robocze i 20 dziennie w soboty, niedziele i święta.

Dużym usprawnieniem jest skierowanie linii 31 w porannych kursach do Milanówka. Dzięki temu licealiści z południowej części powiatu grodziskiego zyskali bezpośrednie połączenie na zajęcia w milanowskich szkołach średnich.

Poprawa punktualności

Związek bardzo uważnie analizował czasy przejazdów autobusów w 2022 r. i na niemal wszystkich liniach zmienił rozkłady jazdy. Wszystkie zmiany były wykonane na podstawie prowadzonych przez kilka miesięcy pomiarów czasów przejazdów i analiz baz danych. Efekty widać już od pierwszych dni stycznia. Choć czasami, szczególnie w godzinach szczytu, opóźnienia mogą się zdarzać – ruch drogowy jest bardzo zmienny, występują nieprzewidziane zdarzenia drogowe i korki to znaczną część występujących dotychczas opóźnień udało się wyeliminować. Dzięki uprzejmości GPA mogliśmy przyjrzeć się, jak wygląda pulpit nadzoru ruchu przewozów autobusowych. I rzeczywiście – nawet w godzinach szczytu na około 70 autobusów realizujących przewozy, opóźnione były 2-3 autobusy. Pozostałe realizowały rozkład jazdy punktualnie.

– Poprawa punktualności autobusów to duża zmiana, którą z pewnością odczują pasażerowie – podkreśla Piotr Rybka Wiceprezes Zarządu GPA i Wójt Gminy Żabia Wola. Zwraca także uwagę, że udało się wyeliminować problemy z kursowaniem autobusów do Skuł, Piotrkowic, Grzegorzewic i Petrykoz. Dzięki zwiększeniu liczby autobusów do obsługi oraz korekcie rozkładu znacznie poprawiło się także kursowanie ważnej linii 62, łączącej Piastów, Pruszków, Komorów, Sokołów, Janki i Raszyn. – Robimy wszystko, żeby zapewnić stabilną, pewną i atrakcyjną ofertę przewozów. Grodziskie Przewozy rozwijamy bardzo prężnie. Proszę pokazać gminy i powiaty w kraju, gdzie w ciągu ostatnich 2 lat na ulice wyjechało około 40 nowych(!) autobusów i gdzie rola transportu publicznego tak bardzo wzrosła. Zwiększenie roli zbiorowych przewozów to przecież jeden z ważniejszych postulatów wielu dokumentów strategicznych, zarówno polskich jak i europejskich i my wdrażamy rozwiązania realizujące te strategie. Ważna jest organizacja sieci linii o wysokiej częstotliwości kursowania, zapewnienie niskich cen biletów, a dla seniorów całkowicie bezpłatnych przejazdów – mówił Piotr Rybka.

Od 1 stycznia 2023 r. Seniorzy 70+ mogą podróżować wszystkimi liniami GPA bezpłatnie.

Ujednolicamy tabor i stawiamy coraz większe wymagania

Wszystkie kilkanaście fabrycznie nowych autobusów zakupionych przez operatorów do obsługi połączeń od stycznia 2023 r. została wyposażona w czytelne wyświetlacze informacji pasażerskiej i ładowarki USB do telefonów. Pojazdy pomalowane zostały w żółto-czerwone barwy i oklejone rozpoznawalnym czerwonym logiem GPA. Wszystkie autobusy są klimatyzowane, zapewniają miejsce do przewozu osób na wózkach i wózków dziecięcych oraz charakteryzują się niską emisją spalin. 10 sztuk takich nowych autobusów obsługuje linie między Żabią Wolą i Grodziskiem Mazowieckim, w tym linie 30 i 31. We flotę inwestują nie tylko operatorzy realizujący umowy na zlecenie GPA, ale także sam Związek. Obecnie szykowany jest pierwszy duży przetarg na zakup 10 dużych autobusów do obsługi najbardziej wykorzystywanych linii.

Więcej o nowych autobusach napiszemy w następnym numerze.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: