Dziś obchodzimy Dzień Strażaka, co w tym roku jest szczególnie ważne. Strażacy nie mają łatwo. To oni bowiem oprócz codziennego ratowania naszego zdrowia i życia, zmagają się z pożarami, często wywołanymi przez nieuwagę i brak odpowiedzialności ludzi czy zwalczają skutki suszy, a teraz wspólnie z innymi służbami mundurowymi włączyli się także w pomoc mieszkańcom w trudnych czasach, w czasie epidemii.

Strażacy pomagają robić zakupy osobom starszym, szczególnie narażonym na możliwość zarażenia się wirusem, roznoszą maseczki i inne środki ochrony oraz sprawdzają, czy osoby przebywające na kwarantannie czegoś nie potrzebują. Służą pomocą również w innych sytuacjach zagrożenia.

Przypomnijmy, Dzień Strażaka w Polsce obchodzony jest oficjalnie od 2002 roku, właśnie 4 maja. Data ta nie jest przypadkowa, bo tego dnia w Kościele Katolickim wspominamy Świętego Floriana, patrona wszystkich Strażaków.  Zazwyczaj odbywające się tego uroczystości związane są z nominacjami strażaków na wyższe stopnie oficerskie i aspiranckie oraz z wręczaniem odznaczeń dla wyróżniających się w służbie druhów. Dziś możemy wszystkim strażakom zarówno Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczym Strażom Pożarnym podziękować za ich trud i pomoc, narażanie życia i za co dzienny ratunek tym, którzy tego potrzebują.

Z tej okazji dziś w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Mazowieckim odbyła się uroczysta zbiórka. Na wstępie dowódca uroczystości złożył meldunek komendantowi powiatowemu PSP w Grodzisku Mazowieckim st. bryg. Grzegorzowi Przerwie, a następnie wprowadzony został do sali sztandar komendy, po czym odegrany hymn państwowy.

Podczas zbiórki przedstawiono postanowienia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o odznaczeniu dwóch strażaków Srebrną Odznaką „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”. Otrzymali je bryg. Piotr Księżak i mł. bryg. Marek Szymanek. Odczytano także wyciągi z rozkazów personalnych o nadaniu wyższych stopni służbowych oficerom, aspirantom, podoficerom i strażakom Komendy Powiatowej PSP w Grodzisku Mazowieckim:

  • Piotr Szałas awansował na stopień kapitana;
  • Rafał Antos, Michał Kołodziejczyk i Jakub Wrzosek awansowani zostali do stopnia młodszego kapitana;
  • Łukasz Mikulski – awansowany na starszego aspiranta;
  • Grzegorz Kucmin – awansowany na aspiranta;
  • Piotr Puławski i Marcin Sierociński awansowani na ogniomistrzów;
  • Piotr Frączak awansowany na młodszego ogniomistrza;
  • Michał Wesołowski awansowany na sekcyjnego;
  • Daniel Białek, Marcin Cegliński i Mariusz Łyszkowski awansowani na starszych strażaków.

W trakcie spotkania odczytane zostały listy prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego oraz komendanta głównego PSP st. bryg. Andrzeja Bartkowiaka skierowane do funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, druhen i druhów Ochotniczych Straży Pożarnych, pracowników i emerytów pożarnictwa z wyrazami uznania oraz życzeniami z okazji Dnia Strażaka.

Następnie głos zabrał komendant powiatowy PSP w Grodzisku Mazowieckim st. bryg. Grzegorz Przerwa, który pogratulował odznaczonym i awansowanym oraz złożył kadrze życzenia z okazji Dnia Strażaka. Podziękował także nieobecnym na uroczystości z powodu pandemii przełożonym z Komendy Głównej PSP, Komendy Wojewódzkiej PSP, władzom starostwa i samorządów za wszelką okazaną pomoc oraz działania, które doprowadziły do wprowadzenia w 2020 r. do podziału bojowego jednostki dwóch nowych samochodów: lekkiego operacyjnego oraz średniego ratowniczo-gaśniczego.

Zbiórka zakończyła się odprowadzeniem sztandaru i złożeniem meldunku komendantowi

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: