Dzisiejsze wieczorne rozmowy związków zawodowych nauczycieli z Rządem nie przyniosły porozumienia, a co za tym idzie w dniu jutrzejszym ma rozpocząć się strajk pracowników oświaty. Tak, jak informowaliśmy w dniu 29 marca br. do strajku planują przystąpić nauczyciele wszystkich szkół w gminach Jaktorów, Grodzisk Maz. i Żabia Wola oraz wybrane w gminach Baranów i Milanówek. O komentarz w sprawie strajku poprosiliśmy Pana Jacka Zbrzeżnego, Dyrektora Zespołu szkolno-przedszkolnego w Jaktorowie:

Redakcja: Panie Dyrektorze, czy w dniu jutrzejszym Pana placówka będzie otwarta dla uczniów?

Jacek Zbrzeżny:  W referendum strajkowym w ZS-P w Jaktorowie wzięło udział 88% pracowników. 96% z tej liczby opowiedziało się za strajkiem. Ponieważ nie będę w stanie zapewnić bezpiecznych warunków oraz odpowiedniej liczby nauczycieli do opieki nad dziećmi będę zmuszony zamknąć placówkę.

R: Czy Pan osobiście również przystępuje do strajku?

JZ: Ja nie będę strajkował. Moje zadanie to zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom podczas strajku.

R: Ile czasu Pana zdaniem będzie trwał strajk?

JZ: Ja nie chcę by nauczyciele strajkowali, proszę to traktować jako krzyk rozpaczy zdesperowanych ludzi. W momencie gdy Rząd zrozumie, że nauczyciel jako specjalista nie może zarabiać od 1800 zł i i zacznie z nami poważnie rozmawiać związki zawodowe mogą rozważyć możliwość zakończenia strajku.

R: I na koniec pytanie, które nurtuje bardzo dużo osób  - co z egzaminami gimnazjalnymi, które mają rozpocząć się w najbliższą środę? Czy odbędą się w Pana szkole?

JZ: To bardzo trudne pytanie a odpowiedź na nie uzyskamy 10 kwietnia w godzinach porannych. Czy egzaminy się odbędą to zależy od nauczycieli. Jeżeli rano dowiem się, że strajkują to nie będę w stanie egzaminów przeprowadzić. Aczkolwiek dokładam wszelkich starań by egzaminy odbyły się bez przeszkód. Na koniec chciałbym przeprosić za zaistniałą sytuację uczniów i ich rodziców. Ja wiem, że nikt nie zasłużył sobie na tak trudne chwile i stres. Jednakże proszę zrozumieć nauczycieli. Dziękuję rodzicom za słowa wsparcia , które Państwo kierujecie pod naszym adresem.

R: Dziękujemy za rozmowę

O opinię na temat jutrzejszego zamknięcia wybranych szkół i przedszkoli zapytaliśmy również Macieja Kowalskiego działacza społecznego i rodzica, którego dziecko uczęszcza do jaktorowskiego przedszkola:- Najbliższe dni będą bardzo ciężkim doświadczeniem dla rodziców. Konieczność zapewnienia opieki swoim pociechom oraz późniejsze gonienie materiału. Pytanie także, co z nadchodzącymi egzaminami gimnazjalnymi i ósmoklasistów? Jestem jednak dobrej myśli, a w całej sytuacji przede wszystkim kibicuję nauczycielom. Rodziców natomiast namawiam do wyrozumiałości. Nauczyciele mają prawo do walki o poprawę swoich warunków bytowych jak każda inna grupa zawodowa. Niestety nauczyciele i pielęgniarki są tymi, których strajki są najbardziej dotkliwe dla ludzi. Nie mnie jednak strajk ten nie będzie trwał wiecznie i na pewno powrócimy szybko do normalności. - mówił Maciej Kowalski

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: