fot. Radio FAMA

Protestujący nauczyciele nie ustępują. W poniedziałek wyszli pod żyrardowski ratusz. Wszyscy protestujący z powiatów żyrardowskiego i grodziskiego zintegrowali się, aby pokazać jedność w działaniu i siłę w walce z niskimi zarobkami i zmianom w systemie oświaty. Swoją solidarność pokazali również rodzice i uczniowie, którzy popierają żądania nauczycieli.

- Wspieram, bo myślę, że jest to skandaliczne, że nauczyciele zarabiają takie pieniądze, wkładając w to bardzo dużo wysiłku. Reforma edukacji, którą mamy, jest przerażająca. Mam syna, który jest teraz w siódmej klasie i ma do przerobienia materiał w dwa lat, to co wcześniej było rozłożone na trzy. I widzę, co się dzieje. Dzieciaki nie dają rady, średnia klasy poszybowała w dół. Przede wszystkim trzeba wspierać nauczycieli i życzyć im wytrwałości i żeby wywalczyli to, co im się należy. – mówili rodzice uczniów.- Pozytywnie oceniam protest nauczycieli. Powinni walczyć o swoje i walczyć o nas, ponieważ uważam, że ta reforma, która została wprowadzona jest wprowadzona na szybko, egzaminy są nic niewnoszące, edukacja idzie w złym kierunku, dzieci są przeciążone. Nauczyciele walczą o siebie, walczą o szacunek, którego teraz jest brak i o wiele innych ważnych rzeczy. Walczą też o nas, o nasze dzieci i nas rodziców, żebyśmy nie zwariowali.

Rodzice podkreślali również, że nie boją się o egzaminy maturalne. – My rodzice nie boimy się egzaminów, nie boimy się, że nie będzie matur, maturzyści też się nie boją. My się boimy tego bałaganu, który wprowadził nam Rząd. Boimy się tylko tego, że dzieci nie dostaną się do szkół, które sobie wyśniły, wymarzyły przez lata. Reszty się nie boimy, jesteśmy przygotowani. Maturzyści uczyli się 12 lat, są gotowi do egzaminów. Nie ważne kiedy będą.

Wśród protestujących byli również przedstawiciele samorządu lokalnego. W poniedziałek tuż przed manifestacją na Placu Jana Pawła II w Żyrardowie, radni miasta uchwalili, że Urząd wesprze nauczycieli i innych strajkujących pracowników oświaty, wypłacając im pełne wynagrodzenie za czas strajku.

- Myślę, że takie działanie, które podjęło już kilka miast, da przykład innym samorządom. Grupą kilku radnych złożyliśmy dzisiaj wniosek o poszerzenie sesji o projekt uchwały w sprawie ustalenia kierunków działań Prezydenta Miasta Żyrardowa, zmierzających do pełnego wynagrodzenia za okres strajku w miejskich jednostkach oświatowych. Wszystkim strajkującym nauczycielom i innym pracownikom oświaty. To jest tzw. uchwała kierunkowa. Dobrze wiemy, że przepis ustawy o sporze mówi o tym, że na czas strajku wypłacić tego wynagrodzenia nie można, ale nie wiemy, ile ten strajk będzie trwał i ile jeszcze różnych rozporządzeń Pani Minister napisze na kolanie. Mamy jednak nadzieję, że nastąpi porozumienie i że Prezydent w każdej gminie , w każdym mieście będzie mógł w jakikolwiek sposób wyrównać to, co straciliśmy podczas strajku. Trzymajmy wszyscy za to kciuki i nie dajmy się. -  mówił radny Rady Miasta Żyrardowa, Krzysztof Skrobisz.

Na Placu obecni byli także emerytowani nauczyciele oraz prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, który cieszył się, że nauczycieli wspierają uczniowie i ich rodzice.

- My nie chcemy toczyć boju z dziećmi. Ja jestem wręcz dumny, że przychodzą na te spotkania ogromne ilości młodzieży, która popiera ten protest. Chcemy także współpracy z rodzicami. Chcemy rodziców przyciągnąć do siebie, ale żeby rodzice mieli świadomość, że skoro dają swoje dziecko pod opiekę nauczycielce, która ma sobie z tym dzieckiem poradzić, a ma ich w klasie 30, to ona też musi mieć świadomość wsparcia tego domu rodzicielskiego, a nie tylko mierzyć się z oczekiwaniami. My nauczyciele też mamy dzieci. Też musimy się nad tym zastanowić, jak te rodziny utrzymać. Niebywałym kapitałem tego, co się dzieje jest to, że ludzie w końcu uznali, że edukacja to nie tylko sprawą nauczycieli i Rządu. To jest sprawa nas wszystkich. To jest rzecz, która będzie decydowała o naszej przyszłości.” – mówił prezes ZNP.

Nauczyciele zapowiedzieli, że nie poddadzą się i nie zakończą strajku dopóki nie dogadają się ze stroną rządową i nie wywalczą godnych warunków pracy.

Zapraszamy do odsłuchania wszytkich wypowiedzi na stronach radia FAMA

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Nauczyciele wyszli na ulice!


To może Cię zainteresować: