Nie daj się okraść w okresie przedświątecznym

Każdy okres przedświąteczny oprócz miłej atmosfery i wystroju ulic i sklepów niesie ze sobą także wiele zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa. Podczas zakupów uważajmy na kieszonkowców i oszustów. Zadbajmy też o posesje, domy i mieszkania, aby nie ułatwiać działania włamywaczom. Grodziscy policjanci przypominają najważniejsze zasady prawidłowych zachowań na ten szczególny czas.

W wirze zakupów i pośpiechu, szczególnie w miejscach przebywania dużej liczby osób może dochodzić do kradzieży, zwłaszcza kradzieży kieszonkowych. Uważajmy zatem na portfele, telefony, torebki czy kluczyki do samochodów. Wartościowe rzeczy należy szczególnie zabezpieczyć podczas oglądania towaru i przymierzania ubrań . Zadbajmy również o swoje samochody pozostawiane pod hipermarketami lub na niestrzeżonych parkingach. Nie zapominajmy o zamknięciu drzwi, zasunięciu szyb, włączeniu alarmu, nie zostawiajmy też na wierzchu wartościowych przedmiotów lub toreb z wcześniejszymi zakupami.

W tym okresie możemy mieć częściej do czynienia z oszustami. Mogą to być osoby oferujące nam np. korzystny kredyt przedświąteczny. Nigdy osobie przypadkowo spotkanej lub dzwoniącej i oferującej pomoc w uzyskaniu pożyczki poza bankiem nie przekazujmy naszych dokumentów i informacji, ani nie płaćmy żadnych zaliczek, opłat manipulacyjnych czy pierwszych rat. Podczas zakupów w sieci zawsze sprawdzajmy  rzetelność sprzedającego. Otrzymując ofertę e-mailem, nie korzystajmy z gotowych linków. Aby uniknąć oszustów podszywających się pod legalnie działające sklepy, na ich stronę wchodźmy wpisując adres w oknie przeglądarki.  

Wychodząc z domu, ale także na noc, a nawet gdy zajęci przebywamy w środku, pamiętajmy o zamknięciu wszystkich okien i drzwi wejściowych, a także bramy na posesji oraz o włączeniu systemu alarmowego. Samochód bezpieczniej jest wstawić do zamykanego garażu, a nie pozostawiać go na posesji lub przed nią i zawsze powinien być zamknięty. Nie zostawiajmy w aucie dokumentów i wartościowych przedmiotów. Warto zadbać też o dodatkowe oświetlenie miejsc, którymi złodziej może dostać się do domu.

Prosimy o pilne przekazywanie informacji o podejrzanych osobach lub samochodach w rejonie zamieszkania, aby przeciwdziałać planowanym przestępstwom. Zachęcamy także do współpracy z sąsiadami i przekazywania sobie nawzajem informacji o zagrożeniach w okolicy i zasad bezpieczeństwa.

Warto pamiętać, że przestępcy wykorzystują przedświąteczne zabieganie, roztargnienie i brak czujności. Często obserwują zachowania konkretnych osób, metody zabezpieczania mienia i właśnie w ten sposób wybierają swoje potencjalne ofiary i miejsca do zdobycia łatwego łupu. Bądźmy ostrożni i nie dajmy się okraść lub oszukać.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: