Nieletnia przyłapana na kradzieży

Próba zrobienia „darmowych zakupów” dla 15-latki zakończyła się zatrzymaniem przez policjantów i dalszymi konsekwencjami prawnymi. Nastolatka została ujęta przez pracownika ochrony poza kasami sklepu z kosmetykami, za które nie zapłaciła. Funkcjonariusze zajmujący się osobami nieletnimi przekażą dokumenty w jej sprawie do sądu rodzinnego i nieletnich, który podejmie decyzję o odpowiedzialności za popełniony czyn karalny.

Grodziscy policjanci zostali wezwani do jednej z placówek handlowych w mieście, gdzie miało dojść do kradzieży. Na miejscu pracownik ochrony wskazał funkcjonariuszom młodą klientkę, którą ujął chwilę wcześniej, gdy wyszła poza kasy sklepu ze skradzionymi produktami. Mundurowi szybko ustalili, że ujęta osoba ma 15 lat, a zabrane kosmetyki miały wartość prawie 700 złotych.

Jak zawsze w takich sytuacjach odzyskany towar został zwrócony do sklepu, a nieletnia trafiła do komendy. Na miejsce został wezwany opiekun prawny, któremu przekazano nastolatkę po sporządzeniu dokumentacji ze zdarzenia. Materiały dotyczące kradzieży trafiły już do policjantów Zespołu do spraw Nieletnich i Patologii. Po wykonaniu czynności prawnych zostaną przekazane do Sądu Rodzinnego i Nieletnich, który podejmie decyzję wobec 15-latki i popełnionego przez nią czynu karalnego.

Przypominamy, że kradzież mienia wartego więcej niż 500 zł to przestępstwo. Jeśli dopuszcza się jej osoba w wieku między 13, a 17 rokiem życia powoduje, że nastolatek odpowie przed sądem rodzinnym i nieletnich za popełnienie czynu karalnego. Na podstawie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich Policja zgłosi takie zdarzenie do sądu, a ten określi odpowiednie konsekwencje prawne wobec nieletniego. W każdym przypadku mogą zostać zastosowane różne środki wychowawcze lub poprawcze adekwatne do popełnionego czynu, jego okoliczności i innych obiektywnych przesłanek.

Nastolatku, pomyśl o konsekwencjach swoich obecnych zachowań, które mogą zaważyc na Twojej przyszłości. Każde złamanie prawa może być przeszkodą do wymarzonych zadań, jakie możesz chcieć wykonywać jako dorosły.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: