- U nas to właściwie nie Noc, a Wieczór Muzeów - powiedziała dyrektor Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku – Alicja Matracka-Kościelny, witając licznie zgromadzonych gości. - Zaprosiliśmy Państwa już o godzinie 18.00  po to, by po odwiedzeniu naszego muzeum, można było pojechać do Warszawy i kontynuować zwiedzanie. Bałam się, że przyjdzie niewiele osób i jestem mile zaskoczona.

Muzeum w Stawisku udostępniło zwiedzającym pokoje dawnych jego mieszkańców. Można było nawet zajrzeć do łazienki i sprawdzić długość wanny, w której kąpał się Jarosław Iwaszkiewicz. Byłam świadkiem takiego zainteresowania jednej ze zwiedzających.
O godz. 19.00 rozpoczął się koncert. Jego inicjatorką, jak powiedziała dyrektor, Alicja Matacka-Kościelny, była Małgorzata Ciechomska, poetka, pieśniarka, osoba o wielu talentach, tak jak wcześniej pisaliśmy – kobieta renesansu, która zaproponowała na ten wieczór projekt łączący różne dziedziny sztuki.
W projekcie, poza Małgorzatą Ciechomską, śpiewającą piosenkę poetycką, brali udział artyści zawiązani z naszym regionem: muzycy z Milanówka oraz malarze: Julia Przerwa-Tetmajer z Podkowy Leśnej oraz Jan Gołębiewski z Pruszkowa. Muzykę do  wierszy pochodzących głównie z nowo wydanego przez Panią Małgorzatę tomiku „Suwak rzęs” skomponował Jacek Łocz., który kilka piosenek śpiewał z poetką w duecie, a także towarzyszył jej na gitarze elektroakustycznej. Na gitarze basowej akompaniował Przemek Olczak.
Małgorzata Ciechomska nie tylko śpiewała, ale również deklamowała swoje wiersze.
Występ bardzo podobał się publiczności, która nie miała ochoty opuszczać gościnnego muzeum. Były więc bisy, a na koniec Pani Małgorzata Ciechomska wszystkim zebranym podarowała, łącznie z kwiatkami, swój tomik wierszy „Suwak rzęs”. Dziękowała również malarzom, którzy w trakcie koncertu malowali jej portret, Julia Przerwa Tetmajer – węglem, zaś Jan Gołębiewski akwarelami.
To był bardzo udany wieczór, podobnie jak wiele innych, na które zaprasza mieszkańców jedyne powiatowe muzeum, jakim jest Stawisko. To dobrze, że władze powiatu wspierają finansowo ten cenny dla mieszkańców obiekt.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Noc Muzeów w Stawisku


To może Cię zainteresować: