Gminy powiatu grodziskiego nieustannie przygotowują odpowiednią infrastrukturę, aby wszyscy rowerzyści mogli wygodnie podróżować swoimi jednośladami. Ważną inicjatywą jest połączenie ścieżek rowerowych w jeden zintegrowany system, pozwalający na swobodne, ale przede wszystkim bezpieczne przemieszczanie się od Pruszkowa, przez Brwinów, Podkowę Leśną, Milanówek, aż do Grodziska, Jaktorowa i Żyrardowa.

Część prac jest już wykonana, np. wzdłuż trasy 719 w Milanówku i w Podkowie Leśnej rowerzyści powoli zaczynają korzystać z wykańczanych właśnie ścieżek. Do zadania przystąpiła także Gmina Jaktorów, gdzie nowa inwestycja połączy Jaktorów i Międzyborów z Żyrardowem. Jest to blisko 8-kilometrowy odcinek wzdłuż ul. Jagiellońskiej i ul. Partyzantów na odcinku od ul. Kościuszki do przejazdu kolejowego w Międzyborowie oraz wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 719, który połączony będzie z istniejącymi trasami rowerowymi w Żyrardowie i Grodzisku. Prace warte w sumie 4 897 520 zł, obejmować będą budowę ciągu pieszo-rowerowego i kładki w Międzyborowie, a także – oprócz samej ścieżki – zjazdów, chodników, poboczy i rowów przydrożnych wzdłuż trasy 719. - Olbrzymia inwestycja, bardzo potrzebna, nie tylko wszystkim rowerzystom, ale przede wszystkim dzieciom, żeby bezpiecznie się poruszały. Jest taki niebezpieczny odcinek między Jaktorowem a Międzyborowem, gdzie nawet poboczem trudno iść – mówi pełnomocnik Wójta Jaktorowa, Sławomir Kamiński.

Przypomnijmy, że wcześniej, w ramach projektu ZIT, gminie udało się wybudować parkingi w Międzyborowie przy torach kolejowych, gdzie znaleźć można również miejsca postojowe dla rowerów.

By w pełni cieszyć się z możliwości przejechania przez cały powiat ścieżkami rowerowymi brakuje jedynie grodziskiego odcinka. Tu jednak prace ruszyły z nowym tempem. Jak wyjaśnił naszej redakcji Zastępca Burmistrza Grodziska Maz. Tomasz Krupski, koncepcja realizacji ścieżki po stronie południowej (w kierunku do Grodziska Maz.) okazała się niemożliwa do realizacji, stąd władze gminy rozpoczęły prace nad możliwością budowy ścieżki po drugiej stronie szosy 719. Pomysł ten rozwiązuje problem wielu kolizji i sumarycznie okaże się tańszy w realizacji. Ścieżka będzie ciągiem pieszo-rowerowym, asfaltowym, przyjaznym rowerzystom. W najbliższych dniach ogłoszony zostanie przetarg na projekt, tak by na początku przyszłego roku ogłosić przetarg na realizację ścieżki.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: