Nowe bezkolizyjne skrzyżowanie zwiększy poziom bezpieczeństwa na kolei oraz usprawni komunikację w Pruszkowie. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz Miasto Pruszków zawarły umowę dotyczącą budowy wiaduktu drogowego. Finansowanie obiektu przez PLK i Miasto przewidziano z udziałem środków unijnych POIiŚ.

W Pruszkowie mieszkańcy zyskają dodatkowe bezkolizyjne skrzyżowanie w ciągu ul. Broniewskiego i ul. Grunwaldzkiej nad torami linii kolejowych Warszawa – Grodzisk Mazowiecki i Warszawa – Łódź. Efektem inwestycji będzie zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Przyjęte rozwiązanie ograniczy ruch samochodów w mieście oraz znacznie usprawni komunikację między dzielnicami Bąki i Żbików. Mieszkańcom Piastowa wiadukt umożliwi sprawniejszy przejazd do Warszawy, Grodziska Mazowieckiego i autostrady A2.

Budowa wiaduktu drogowego w ciągu ulic Broniewskiego i Grunwaldzkiej umożliwi mieszkańcom Pruszkowa i Piastowa szybszy dojazd do Warszawy oraz ułatwi korzystanie z usług polskich kolei. Cieszę się, że tworzenie bezkolizyjnych skrzyżowań we współpracy z samorządami przebiega tak sprawnie. Wspólna inwestycja PKP PLK i miasta Pruszków to kolejny krok w stronę poprawy bezpieczeństwa w ruchu kolejowym – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Umowa o współpracy określa zakres rzeczowy inwestycji, zasady finansowania i przeprowadzenie postępowań przetargowych. Wartość przedsięwzięcia szacowana jest na około 19 mln zł netto. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczą na inwestycję kwotę 6 mln zł netto w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”, współfinansowanego z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dzisiejsze wydarzenie to przypieczętowanie naszych wcześniejszych rozmów. Budowa wiaduktu drogowego łączącego ul. Grunwaldzką i ul. Broniewskiego w Pruszkowie ma dla naszego miasta ogromne znaczenie. Oczekiwana była od wielu lat, dlatego tym bardziej cieszy fakt, że już za chwilę stanie się rzeczywistością. Dodatkowa przeprawa przez linię kolejową, która połączy północną i południową część Pruszkowa, będzie służyła także mieszkańcom Piastowa, stanowiąc alternatywę dla mocno obciążonego ruchem wiaduktu w Al. Tysiąclecia – mówi Paweł Makuch, prezydent miasta Pruszkowa.

Inwestycja realizowana będzie w formule „buduj”. Projekt obejmie swoim zakresem 300-metrowyo wiadukt drogowy wraz z przyległym układem ulic. Zastosowane rozwiązanie umożliwi poprowadzenie nad torami dwóch pasów ruchu dla samochodów oraz trasy pieszo-rowerowej.

Bezpieczeństwo jest priorytetem dla PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Wiadukt drogowy w Pruszkowie będzie na Mazowszu następnym bezkolizyjnym skrzyżowaniem, które zwiększy poziom bezpieczeństwa na kolei i usprawni komunikację w mieście. Dzięki wcześniejszej inwestycji PLK, mieszkańcy Pruszkowa mogą wygodnie i bezpiecznie przejeżdżać pod wiaduktem kolejowym na ulicy Działkowej – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Podpisanie umowy z wykonawcą robót budowlanych planowane jest w tym roku. Projekt wykonało już miasto. Budowa obiektu ma się zakończyć w 2023 r.


Więcej bezkolizyjnych skrzyżowań na Mazowszu

Budowa wiaduktu drogowego w Pruszkowie wpisuje się w działania PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zwiększające bezpieczeństwo w ruchu kolejowym przez budowę bezkolizyjnych skrzyżowań. Takie inwestycje realizowane są ze środków budżetowych z udziałem środków unijnych między innymi przy współpracy z samorządami.

W ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III” w całym kraju wybudowanych zostanie łącznie 27 obiektów inżynieryjnych: 12 wiaduktów drogowych, 13 tuneli drogowych bądź wiaduktów kolejowych i 2 przejścia dla pieszych nad linią kolejową. Tylko w woj. mazowieckim wiadukty drogowe powstaną, poza Pruszkowem, także w Ożarowie Mazowieckim i Ciechanowie, a wiadukty kolejowe w Legionowie, Teresinie i Celestynowie.

Dzięki inwestycjom PLK na Mazowszu już wybudowane zostały bezkolizyjne skrzyżowania między innymi na ulicy Karczunkowskiej w Warszawie, w Otwocku, Pruszkowie, Wołominie, Zielonce i Łochowie.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Nowy wiadukt nad torami coraz bliżej


To może Cię zainteresować: