7 tysięcy litrów wody, nowocześnie wyposażony, skomunikowany z systemami elektronicznymi, urządzenia sterowane z kabiny i energooszczędne światła leadowe. Tak w kilku słowach można opisać nowy ciężki wóz bojowy dla OSP Żelechów.

Uroczyste przekazanie promesy odbyło się w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej. – Ten samochód będzie największym w całej okolicy – zaznacza Wójt Gminy Żabia Wola, Piotr Rybka.

Droga do jego pozyskania nie była łatwa. To praca kilku osób i instytucji. – W sumie na samochody dla OSP w całej Polsce zostało przekazane ponad 300 milionów złotych. Pieniądze dla OSP są rozdysponowywane co roku, jednak ta kwota jest rekordowa – mówi Michał Pruszyński, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Do OSP w całym kraju trafić ma 675 wozów, z czego 71 na Mazowszu. – Najważniejsze jest to, że lokalne władze inwestują w bezpieczeństwo – mówi Zdzisław Sipiera, poseł na Sejm RP.

Nowy wóz ma zastąpić trzydziestoletniego Jelcza. OSP Żelechów ma już nowoczesną strażnicę, sprzęt ochrony osobistej i urządzenia potrzebne do pożarów, wypadków czy wiatrołomów. Brakowało do całości tego właśnie wozu. Przetarg został ogłoszony w dniu przekazania informacji o dofinansowaniu. Kwota zakupu samochodu to około 1 mln 200 tys. złotych.

P.S. Uroczystość przekazania promesy na nowy wóz bojowy zaplanowana była na godzinę 10.00. Pięć minut wcześniej w galowych mundurach na salę wkroczyli strażacy z OSP Żelechów. W tym momencie zawyła syrena. Natychmiast rzucili się do drzwi, do swoich wozów i tak, jak stali, pojechali na ratunek do Osowca, gdzie palił się dom. Nieść po prostu pomoc.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: